Güncel Kültür-Sanat

AYHAN YÜKSEL GİRESUN TARİHİNE IŞIK TUTMAYA DEVAM EDİYOR

AYHAN YÜKSEL GİRESUN TARİHİNE IŞIK TUTMAYA DEVAM EDİYOR

Tarihçi Yazar Ayhan Yüksel Tirebolu Eğitim Tarihi adını verdiği ve Sıbyan Mektebinden İletişim Fakültesine alt başlığı taşıyan eser, Kadıköy Tirebolu Kültür ve Yardımlaşma Derneği sponsorluğunda Arı Sanat Yayınevi tarafından yayınlandı.

Kitabın tanıtım yazısında “Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Tirebolu özelinde eğitimde yaşanan gelişimleri ele almak üzere hazırlanan bu kitap, Sıbyan mektebinden modern eğitime başlangıç teşkil eden ibtidâî ve rüşdiye mekteplerini, buralardan gelinen ortaokul ve liseleri, Meslek Yüksek Okulu’ndan İletişim Fakültesine kadar okullaşma sürecini incelemektedir. Tirebolu gibi o dönem için küçük bir kasaba özelliği gösteren bir yerde, halkın okullaşmaya verdiği önem, Osmanlı modernleşmesinin taşraya yansıyan görünüşü itibarıyla da dikkat çeker. Sadece ilk eğitim düzeyinde değil yüksek eğitime geçişin bir basamağı olarak orta dereceli okul talepleri, Tirebolu ahalisinin okullaşmaya ve eğitime verdiği değer yanında eğitim bilincinin yaygınlaşmasıyla da ilgilidir. Bu kitapta halkın zihninde yer etmiş öğretmenler ve öğrenciler, istatistikî veriler Halkevi çalışmaları, Dumlupınar, Sakarya, Kazım Karabekir ve Ortacami Yatılı Okulu, günümüz eğitim camiası kadrosu başlıca konuları oluşturmuştur. Böylece eğitimle ilgili olarak geçmişle gelecek arasındaki bağlar ve zihniyetteki değişim süreçleri ortaya konmaya çalışılmıştır” deniyor.

Kitabı; Arı Sanat Yayınevinin internet sitesinden, Kadıköy Tirebolu Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nden, Tirebolu’da ise derneğin Tirebolu’daki yetkililerinden temin edilebilir .

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL