Güncel Kültür-Sanat

BİRİNCİ DÜNYA HARBİNDE KARADENİZ’İN 2. BASKISI ÇIKTI

BİRİNCİ DÜNYA HARBİNDE KARADENİZ’İN 2. BASKISI ÇIKTI

2019 yılında yayınlanan Emekli Hava Albay Ufuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatma Rezzan Ünalp’ın yazdığı Trabzon’un İşgalinden Harşit Savunmasına Birinci Dünya Harbinde Karadeniz kitabının ikinci baskısı okuyucularla buluştu.

Ünalp kitabın 2. baskısının çıktığını sosyal medyadan, “Kitabımın ikinci baskısı yapıldı. Bugün elime geçti. Hoş bir sürpriz oldu, çok da mutlu oldum. Trabzon’un İşgalinden Harşit Savunmasına ‘Birinci Dünya Harbinde Karadeniz’ adlı eserin fikir olarak ortaya çıkışında, basılması, yayımlanması ve tanıtılmasında her zaman içten destekleriyle yanımda olan Kıymetli Arkadaşlarım Araştırmacı-Tarihçi Ayhan Yüksel ile Karadeniz Teknik Üniversitesinden Veysel Usta Hoca’ya çok çok teşekkür ederim.  Serander Yayınevi, Veysel Usta Hoca’nın bölge hakkındaki derin tarih bilgisi, çalışkanlığı ve memleket sevgisiyle Doğu Karadeniz Tarihi ile ilgili çok sayıda çalışmaya imza atmış bir yayınevi… Kendilerini ayrıca candan kutluyorum. Sırada Şehit Binbaşı Tirebolulu Hüseyin Avni Bey var. Makedonya’dan Sakarya’ya Tirebolulu Hüseyin Avni Bey’in Öyküsü…” diyerek duyurdu.

Trabzonun İşgalinden Harşit Savunması’na Birinci Dünya Harbinde Karadeniz kitabında; Osmanlı Devleti’nin Birinci Dünya Harbine girişi ile birlikte harp süresince Karadeniz bölgesinde yaşanan muharebeler, nizami birlikler, milis güçler, sivil halkla birlikle Türk Ordusunun vermiş olduğu karşı mücadele, Rus işgalinin bölgede yarattığı tahribat, Ruslarla işbirliğine giren Rum ve Ermeni çetelerin bölgedeki eşkıyalık faaliyetleri, Türk-Müslüman halkın işgal süresince mecbur kaldığı göç hareketi ve işgalden kurtuluş konularının ele alındığı kitapta, bölgeye ilişkin daha önce yayımlanmış kitaplarda yer almayan askeri istihbarat/casusluk faaliyetlerine arşiv belgelerine dayanılarak ilk defa yer veriliyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL