Köşe Yazısı

BU GİRESUN’UN ÖNÜ NASIL KESİLİYOR?

BU GİRESUN’UN ÖNÜ NASIL KESİLİYOR?

Bugün Giresunspor Başkanı Hakan Karaahmet’in basın toplantısını dinliyordum.

Bir anda tansiyonum fırladı.

Sayın Karaahmet Giresun Üniversitesi eski rektörü Aygün Attar hocaya gazeteciliği döneminde yaptıkları haberlerle eziyet ettiklerini, bazen de hadlerini aştıklarını söyledi.

İşte orada benim yaram da deşilmiş oldu.

Yazmasam çatlardım herhalde.

Sayın Attar’ın Giresun Üniversitesine rektör olmasına çok sevinmiştim. Şunu da özellikle belirteyim o güne kadar ismini hiç duymamıştım.

Neden bu kadar sevinmiştim?

Giresun halkının büyük çoğunluğu muhafazakâr bir yapıya sahip ve kadın liderleri, kadın yöneticileri sevmez, istemez. Oysa bizler kadın elinin, anne şevkâtinin dünyayı güzelleştireceğine inan ve her kadın yöneticiyi çok değerli bulanlardanız.

Sayın Attar, GRÜ’de yaptığı çalışmalarla bizim bu düşüncemizde ne kadar haklı olduğumuzu sonuna kadar gösteren çok değerli bir Türk kadınıdır.

Göreve başladığı ilk gün kadın sığınma evlerini ve çocuk sevgi evlerini ziyaret eden, AB projelerinden yararlanmak için girişimlerde bulunan, Giresun Üniversitesi’ne yabancı ülkelerde öğrenci çekmek için uğraşan bir Türk kadını.

Bugüne kadar sevgili Aygün Hocam ile bir kez telefonla görüştüm, kendisini Harşit TV’deki yayınıma davet ettim. Tabii konuşmanın sonunda Giresun’a hizmetleri için kendisine müteşekkir olduğumu ve teşekkür ettiğimi söyledim.

Asıl meseleye geçmeden şunu da belirtmeliyim ki, sayın Attar’ın 2016 yılındaki seçimde en çok oyu almasına karşın rektör atanmamasının, yeni seçilen rektörün hoca ile ilgili yaptıkları, hocaya çektirdiği sıkıntılar ve sağlık gerekçesi ile istifası benim kafamda hala büyük bir soru işareti.

Bugün baktığımızda yaşanan süreçler ve bugün geldiği konum itibari ile Aygün Hoca bir şey kaybetmemiş, Giresun kaybetmiştir.

Asıl anlatmak istediğim ise “Giresun’un Önü Nasıl Kesiliyor?” sorusunu Giresunspor ve Giresun Üniversitesi üzerinden size bir örnekle anlatmak.

Bakın Sayın attar Giresunspor için ne yapmış.

Yurt içinde ve yurt dışında verdiği konferanslardan kendi adına bir şey talep etmemiş, ancak Giresunspor’un hesabına para aktarılmasını istemiş.

Giresunspor’un maçında “En çotanak rektör” pankartı asılmış kendisi için neden?

2013 yılında Giresun Üniversitesi olarak Giresunspor’a katkı gecesinde 40.000 dolar toplayarak kulübe vermiş.

O dönemin Giresunspor kulübü başkanı, bir kadının Giresun’da başarılı olmasını istemeyen siyasi abilerinin korkusundan kendi kulübü için yapılan destek gecesine katılamamış yada katılmamış.

Burası çok önemli, bunu bütün Giresunluların çok iyi düşünmesi lazım.

Hatta oturup kalkıp düşünmesi lazım…

Bakın sayın Attar o destek gecesinde ne diyor: “Giresun Üniversitesi kurumların başından kimin olduğu ile ilgilenmez, Giresun Üniversitesi Giresun’un değerleriyle ilgilenir.

Tam da doğru cümle bu. Giresun’un kurumlarının başında olanlar sadece Giresun’un değerleriyle ilgilenmeli ve oturdukları koltuklardan Giresun’a değer katmalıdır.

Sayın Karaahmet günaydın.

Giresunspor’a destek gecesi düzenleyen bir üniversite rektöründen, Giresunspor’un projesini iptal eden Giresunlu bir rektöre.

Ne kazandık, ne kaybettik…

O dönemin gazetecisi Karaahmet itirafını da göz önünde bulundurursak Giresun Üniversitesi’ne çalışkan, vizyon sahipi, proje üreten bir rektör yerine mikro milliyetçilik yapıp sadece Giresunlu rektör isteyenlerin aslında nasıl bir rektöre sahip olduklarının farkında olmamalarını garipsemiyorum.

Çünkü onlar, memlekete menfaat sağlayacak kişilerin kendi abilerinin önüne geçmesini istemeyenler, kendi menfaatlerinin bozulmasını istemeyenlerdir benim nazarımda. Yani Giresun’u Giresunluları düşünenler değil, kendini düşünenlerdir.

Biz bu tipleri 2007 yılından bu yana memleket adına yaptığımız sivil toplum örgütü görevlerimizde de gazetecilik faaliyetlerimizde fazlasıyla gördük.

Bundan sonrasını siz düşünün, Giresun’un önünü kim kesiyor, niye kesiyor diye..

Biz gurbetten ancak bu kadarını görebildik.

Sevgiyle

10 Ağustos 2022 Çarşamba

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL