Video Galeri Yaşam

ÇATALAĞAÇTAKİ YANGINA ZAMANINDA MÜDAHALE EDİLEMEDİ Mİ?

ÇATALAĞAÇTAKİ YANGINA ZAMANINDA MÜDAHALE EDİLEMEDİ Mİ?

Çatalağaç Köyü Fırışlık Mahallesi’nde 13 Temmuz 2022 Çarşamba günü İyi parti Giresun İl başkan yardımcılarından Yunis Meral’e ait evde yangın çıkmış, ev tamamen kullanılamaz hale gelmişti.

Evin mutfak kısmında buzdolabı ve bulaşık makinasının olduğu bölümde elektrik kontağından çıktığı tahmin edilen yangında, yangının uzun süre odalara sıçramadığı, çatının ahşap olması nedeniyle diğer odalara yangının çatıdan yayıldığı ifade edildi.

Sabah saatlerinde köy sakinlerinden Mustafa Şahin, sabah namazına kalktığı sırada yangını fark etmesi üzerine Fırışlık mahallesindeki komşularını aramış, kendisi de aracı ile olay yerine intikal ederek yanan evin hemen yanında bulunan Yunis Meral’in eşinin ailesine haber vermiş ve yangına ilk müdahaleyi kendi imkanları ile yapmışlardı.

Yangına müdahale ilk müdahaleyi gerçekleştirenlerden Mustafa Yılmaz Harşittv ye verdiği demeçte, “Mustafa Şahin’in kapımızı vurması ile yangından haberimiz oldu. İlk müdahaleyi yapmaya çalıştık. Giresun İtfaiye çağrı merkezini ve Kürtün İtfaiyesini aradık. Kürtün itfaiyesi olayın Giresun il sınırlarında olması nedeniyle Giresun çağrı merkezinin kendilerini bilgilendirmesi gerektiğini söyledi. Giresun Çağrı merkezi birkaç kez bizi arayarak itfaiyenin gelip gelmediğini sordu. Olay yerine ilk gelen Doğankent Belediyesi’nin aracı oldu. Ancak gelen elemanın ekipmanı olmadığı için evin içine girip müdahale edemedi. Dışarıdan su sıkarak yangını söndürmeye, hemen evin yanında bulunan tekire yangının sıçramasını önlemeye çalıştı. O anda donanımlı bir itfaiye ile müdahale edilebilseydi sadece mutfak kısmında hasar oluşur diğer odalar kurtarılabilirdi. Tirebolu itfaiyesinden bizi arayıp durumu sordular.  Acil gelmelerini, evin yanında iki evin daha olduğunu, yanan evde büyük hasar oluştuğunu, en azından yandaki evlere sıçramadan yangının söndürülmesi gerektiğini söyledim. Tirebolu itfaiyesi geldiğinde yangın evi tamamen sarmıştı. İtfaiyeciler içeri girip yangını söndürdü ve soğutma çalışmalarını yürüttü. Ancak evin içi tamamen yandı ve kullanılamaz hale geldi” dedi.

Diğer yandan Yılmaz, Doğankent Ak Parti ilçe başkanı Yılmaz Dede’ninde yangın sırasında sürekli olarak aile ile irtibat kurduğu ve bilgi aldığını ifade etti.

Aldığımız bilgiye göre Doğankent Belediyesi’nin itfaiye biriminin bulunmadığı, belediyenin olası yangınlara karşı çok amaçlı bir yangın söndürme aracını bu tür durumlar için hazır tuttuğu ifade edildi.

Yanını haber halan birçok köyden insan Yunis Meral’a geçmiş olsun dileklerini iletmek için olay yerine çıktı. Bir gün önce Giresun’da yeğeninin düğün merasiminde olan Yunis Meral ve ailesinin evde olmaması olası bir faciayı önlemiş oldu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL