GiresunHaber Güncel Kültür-Sanat

CUMHURİYET SAVAŞI 10 YIL SÜRDÜ

CUMHURİYET SAVAŞI 10 YIL SÜRDÜ

Beykozlu Giresunlular Derneği’nin Cumhuriyetin 100. Yılı etkinlikleri kapsamında düzenlediği etkinliklerden 2. Si olan Cumhuriyet Dönemi Giresun Fotoğrafları Sergisi’nin açılışında konuşan CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi Cumhuriyetin 10 yıllık bir mücadele ile kazanıldığını belirtti.

CUMHURİYET SAVAŞI 10 YIL SÜRDÜ

Cumhuriyetin 100. Yılı nedeniyle Beykozlu Giresunlular Derneği’nin yürüttüğü etkinlikler için Beykozlu Giresunlular Derneği ve yönetimini yürekten kutladığını ifade eden Hamzaçebi, “Bu yıl hepimizin gurur yılı. Bu vesile ile bize bu cumhuriyeti armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, İstiklal Savaşı kahramanlarımızı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yol arkadaşlarını, silah arkadaşlarını, bu topraklar için canını esirgemeden veren bütün kahramanları şükranla, saygıyla rahmetle anıyorum. İstiklal Savaşı tam 10 yıl sürmüştür aslında. 1919 Atatürk’ün Samsun’a çıkmasıyla başlar, 19922’de 9 Eylül’de düşmanın Ege’de denize dökülmesiyle sona erer ve 29 Ekim’de Cumhuriyetin ilanı ile başlar diyoruz ancak gerçekte istiklal savaşımız 10 yıl sürer. Daha doğrusu bu ülkenin insanları 10 yıllık bir savaş vermiştir. Bu süreç 1912’de Balkan Savaşları ile başlar. 1914’de 1. Dünya Savaşı ile devam eder.” dedi.

5 MİLYON İNSANIMIZI KAYBETTİK

10 yıllık istiklal mücadelesinde 5 milyon insanımızı kaybettiğimizi belirten Hamzaçebi “Bu 10 yıllık süreç içinde 5 milyon Müslüman ve Türk insanımız ya cephelerde hayatını kaybetmiştir, ya cephe gerisinde, ya soğuktan ya açlıktan, hastalıktan hayatını kaybetmiştir.” dedi.

ANADOLU KADINININ %30 DUL KALDI

Hamzaçebi “İstiklal Savaşımızın sonunda Anadolu’da kadınlarımızın %30’u dul kalmıştır. Kadın-Erkek nüfusu arasındaki denge bozulmuş, bu denge ancak 1965 yılında yeniden kurulmuştur.”

CUMHURİYETİN 10. YILINDA 1 MİLYON İNSANIMIZ SAKATTI

İstiklal savaşının etkisinin Cumhuryetin 10. Yılında etkisinin devam ettiğini belirten Hamzaçebi “1933 yılında, Cumhuriyetin 10. Yılında 15 milyonluk nüfusumuzun 1 milyon insanımız sakattı.  Bir ayağı yoktu, iki ayağı yoktu, güzünü kaybetmişti, çolaktı. Cumhuriyet böyle kuruldu. Çok zorlu bir savaştı. Bu savaşı veren ecdadımızla ne kadar gurur duysak azdır.” dedi.

BALKAN SAVAŞLARINDA GİRESUNLU BİR KAHRAMAN VARDI

İstiklal Savaşını Balkan Savaşlarıyla başlattığını söyleyen Hamzaçebi “Bu balkan savaşlarında Giresunlu bir kahraman vardı. Balkan savaşını verdiği bu destek 42. Ve 47. Alaylarla İstiklal Savaşı sürecinde de devam eder. Böylesi bir tarihi fotoğraf sergisiyle açmak, onu anımsamak, hatırlamak çok güzel. Tekrar dernek başkanımızı tebrik ediyorum.” dedi.

NEDEN BEYKOZDAN EV ALMADI

Beykoz’a gelmekten her zaman mutlu olduğunu, Beykoz’un sorunları ile çok yakından ilgilendiğini belirten Akif Hamzaçebi, “Beykoz’a çok geldik, çok koşturduk. Beykoz benim evim gibi. Hatta bana takılırlar. Akif Bey sen burada çok dolaştın, buradan bir ev alda buraya yerleş diye. Bir ev alırsam bütün Beykozlular beni Beykozlu sayıyor, o zaman evlerine misafir etmezler, git evine derler. Onun için ev de almadım.” diyerek konuşmasını tamamladı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL