Güncel Siyaset

ELVAN GEZMİŞ KATİP ÜYELİĞİNDEN NEDEN ÇEKİLDİ

ELVAN GEZMİŞ KATİP ÜYELİĞİNDEN NEDEN ÇEKİLDİ

TBMM Genel Kurulu 54. oturumu Meclis Başkanvekili Bekir Bozdağ başkanlığında Kâtip Üyeler, Muhammed ADAK (Mardin), Elvan IŞIK GEZMİŞ (Giresun) katılımıyla başladı.

Meclis Başkan Vekili Bekir Bozdağ’ın “Şimdi, Yargıtay 3. Ceza Dairesinin bir yazısı vardır, okutup işleme alacağım.” demesi üzerin Giresun Milletvekili Elvan Işık Gezmiş “Sayın Başkan, ben bu Divana katılamıyorum.” diyerek divan üyeliğinden çekildi.

Gezmiş sosyal medya adresi “X” üzerinden yaptığı açıklamada “Anayasaya bağlı kalacağıma yemin eden bir milletvekili olarak bugün “halkın iradesiyle seçilen Hatay Milletvekili Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesinin görüşüleceği” Divan Katip üyesi olduğum oturumda, Divan görevime devam edemeyeceğimi bildirerek ayrıldım. Bu yapılan demokrasiye ve milli iradeye darbedir. Bu suça ortak olmayacağız.” paylaşımında bulundu.

TBMM genel kurulunda yapılan tüm itirazları rağmen Türkiye İşçi Partisi’nden (TİP) Hatay milletvekili seçilen Can Atalay hakkında AYM’nin hak ihlali kararına rağmen Yargıtay 3. Ceza Dairesince verilen karar, TBMM Genel Kurulunda okutularak Can Atalay’ın milletvekilliği düşürüldü.

Can Atalay hakkındaki yargı süreci nasıl işlemişti:

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Atalay’ın “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım” suçundan 18 yıl hapisle cezalandırılmasına ve bu suçtan tutuklanmasına karar vermişti. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi, yerel mahkemenin kararını hukuka uygun bulmuştu.

28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nde TİP’ten Hatay Milletvekili seçilen Can Atalay Yargıtay’a başvurmuş, süreç devam ederken Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Gezi Parkı davasında Can Atalay’a verilen 18 yıl hapis cezasını onamıştı.

Yargıtay’ın talebi reddetmesinin ardından Atalay, Anayasa Mahkemesine iki kez başvuruda bulunmuş ve iki başvuruda da Anayasa Mahkemesi hak ihlali kararı vermişti.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Anayasa Mahkemesinin Atalay hakkındaki hak ihlali kararlarına uyulmasına yer olmadığına ve kararın TBMM Başkanlığına gönderilmesine hükmetmişti.

Bu arada, Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesiyle TİP’in Meclis’teki sandalye sayısı 4’ten 3’e düştü.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL