Güncel

GERGİN BAŞLAYAN KİTAP FUARININ SONUÇ BİLDİRGESİ SKANDAL

GERGİN BAŞLAYAN KİTAP FUARININ SONUÇ BİLDİRGESİ SKANDAL

Giresun Belediyesi Kültür ve Fuar Merkezinde 22-30 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen 44 yayınevi, 21 ulusal yazar ve 32 Giresunlu yerel yazarın katıldığı 3. Giresun Kitap Fuarı sona erdi.

TRT’de yayınlanan bir yarışma programının danışmanlığını yapan Topal Osman Ağa’ya hakaret edilen bu soru nedeniyle büyük tepki toplayan Prof. Dr. Tufan Gündüz’ün konuşmacı ve imza gününe çağırılması Giresun’da tepkilere neden olmuştu. Giresun’da oluşan tepkiler üzerine programdan, tanıtım katalogları ve biloboardlardan çıkarılmıştı.

Tufan Gündüz’ün programdan çıkarılması üzerine Giresun’un değerli bilim insanlarından biri olan Prof. Dr. İbrahim Balcıoğlu programa dahil edilmiş, 29 Ekim’de programa katılan Balcıoğlu “Sanal Bağımlılık” üzerine bir söyleşi gerçekleştirmişti.

Giresun Belediye Başkanlığı Basın İletişim Bürosu tarafından basına servis edilen ve Giresun Belediyesi’nin web sitesinde bulunan sonuç bildirgesinde programa katılıp söyleşiyi gerçekleştiren Balcıoğlu’na yer verilmemesi, Tufan Gündüz’ün katılmış gibi gösterilmesi dikkatlerden kaçmadı. Gündüz’ün bu sonuç bildirgesinde isminin neden yer aldığı merak konusu oldu.

Giresun’un duayen gazetecilerinden Giresun Dergisi imtiyaz sahibi Remzi Mamaşoğlu sosyal medya adresinden yaptığı paylaşımda olayı “Kitap fuarı bitti, skandalı bitmedi” olarak değerlendirdi. Mamaşoğlu, “Prof. Dr. Tufan Gündüz’ün fuara katılmadığı halde katılmış gösterilmesi, Prof. Dr. İbrahim Balcıoğlu’nun katıldığı halde katılmamış gösterilmesini hocaya saygısızlık, fuara yeni bir gölge düşürmek, yeni skandalların geleceği işaretini vermek” olarak değerlendirdi.

Mamaşoğlu, “Uyarılarımız üzerine afişleri değiştirdiniz, belediyenin bütçesine bunca da masraf da ettirdiniz, yapılan uyarılara bile dikkat etmediniz, yeni bir skandalı da biterken beraberinde getirdiniz, yine aynı basın bülteninde basına servis edilen fotoğraflar arasında memleketimizin, Giresun’un yetiştirdiği ve davet ettiğiniz değerlerin resimlerini de bültene ilave etseydiniz daha şık olurdu. Mesala, Osman Ağa’nın torunu bilim insanı Cem Feridunoğlu’nun, mesala ulusal basının simgeleri birbirinden değerli isimleri Doç. Dr. Hulki Cevizoğlu, Haldun Domaç, pek kıymetli bilim insanı, Prof. Dr. İbrahim Balcıoğlu’nun söyleşilerinden ve imza törenlerinden birer görsel sunsaydınız memleketin insanlarına vermiş olduğunuz değer daha iyi anlaşılmış olmaz mıydı?” diye sordu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL