Dünya Güncel Kültür-Sanat

GİRESUN FEDERASYONU İSTANBUL BASINI İLE BULUŞTU

GİRESUN FEDERASYONU İSTANBUL BASINI İLE BULUŞTU

Giresun Sivil Toplum Kuruluşları Federasyonu tarafından düzenlenen Giresun Tanıtım Günleri etkinliği, 18 – 21 Kasım 2021 tarihlerinde Yenikapı Etkinlik Alanında gerçekleştirilecek.

GİRESUN FEDERASYONU BASIN MENSUPLARI İLE BULUŞTU

Beyoğlu Clarion Hotel Golden Horn Konferans Salonunda Giresun Günleri etkinliği ile ilgili basın mensuplarını bilgilendiren medya sorumlusu Başkan Giresun Federasyonu Yardımcısı Zafer Tahmaz, 14. Giresun Günleri pandemi nedeniyle 1 yıl ara verilen etkinliğe katılımın bu yıl yoğun olması bekleniyor diyerek hazırlıkların son aşamaya geldiğini belirtti.

Zafer Tahmaz slayt sunumu yaparak yaptığı bilgilendirme şunları dile getirdi.

  1. Giresun Günleri’nin ana teması “Müzik”

18 – 21 Kasım tarihlerinde Yenikapı Etkinlik Alanında gerçekleşecek olan Giresun Günleri’nin teması müzik olarak belirlendi. Feshane sonrası Yenikapı’da yapılan tüm Giresun Tanıtım Günlerinde bir ana tema belirlenmiş ve bu temaya uygun içerikler oluşturulmuştu. 2016 yılında gerçekleşen 10. Giresun Günlerinin ana teması Giresun tarihi ve milli mücadelede rolü olarak belirlenmişti. 11. Giresun Günleri edebiyat temasıyla yapılırken Giresunlu yazarlar bir araya getirilmiş ve bir de sahaf çarşısı kurulmuştu. 12. Giresun Günleri Giresun mutfağı ana temasıyla yapılırken, 13. Giresun Günleri ise Giresun Kalite Tanıtım Günleri sloganı ve fındık ana temasıyla yapılmıştı. 14. Giresun Günlerinde ana tema olan müzik ile ilgili de bir dizi içerik planlandı. Bu kapsamda oluşturulan ve kemençe, davul, zurna ile bağlama figürlerinin yer aldığı tema logosu, afişlere ve davetiyelere yerleştirildi. Pandemi süresince uygulanan kısıtlamalar nedeniyle Giresun Müziğine de hasret kalan hemşerilerimiz bu yıl canlı müziğe doyacak. Ayrıca ilimizin müzik kültürüne dair birçok söyleşi ve etkinlikler de sahnede hemşerilerimizle buluşacak.

İBB, Valilik ve belediyeler destek veriyor…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde ve Giresun Valiliği himayelerinde Giresun Sivil Toplum Kuruluşları Federasyonu tarafından düzenlenen 14. Giresun Tanıtım Günleri’nde her yıl olduğu gibi Kültür çadırı, yöresel ürünler çadırı, yeme içme alanları, sahne ve sosyal alanlar yer alıyor. Giresun Belediyesi’nin yanı sıra İstanbul ilçe belediyelerinden Beykoz, Beyoğlu, Bağcılar, Eyüpsultan, Gaziosmanpaşa, Zeytinburnu, Başakşehir, Ataşehir, Ümraniye, Sultanbeyli, Esenler, Sarıyer, Adalar, Tuzla ve Üsküdar Belediyeleri de etkinliğe destek veriyor.

Protokol Töreni Cuma Günü

Öte yandan 14. Giresun Günleri’nde yoğun sahne programları da Giresunluları bekliyor. Etkinliğin ilk günü olan 18 Kasım Perşembe günü başlayan etkinlikler 21 Kasım Pazar gecesine kadar sürecek. Açılış ve protokol töreni ise Feshane geleneğinde olduğu gibi 19 Kasım Cuma günü saat 17.00’de yapılacak’’ dedi.

GİRESUNLU ESNAFLARDAN TANITIM GÜNLERİNE YOĞUN İLGİ…

Giresun Günlerinde sahnede sadece Giresunlu sanatçıların yer alması kararı aldıklarını belirten federasyon Başkanı Muhterem Memiş, Giresunlu esnaflara da öncelik tanıdıklarını ifade etti. Giresunlu esnafların geçmiş yıllara göre etkinliğe daha fazla ilgi gösterdiğini de belirten Başkan Memiş, bu durumun kendilerini sevindirdiğini vurguladı.

Giresun Federasyonu Genel Başkanı Muhterem Memiş, Giresun Medya Platformu ve Basın mensupları ile bir araya gelmekten mutlu olduğunu belirterek hem bilgilendirme, hem de istişare yapacağımız bu basın toplantısında sizlerin görüşlerine büyük önem veriyoruz ve Giresun Medya Platformu bizim için çok önemlidir’ dedi.

TÜM ZAMANLARIN REKORU KIRILACAK

Başkan Muhterem Memiş, hemşerilerinin büyük bir heyecanla beklediği Giresun Günleri’nin önceki yıllara göre daha yoğun bir katılıma sahne olmasını beklediklerini ifade ederek. Kültürel ve siyasi anlamda da bereketli bir etkinliğe ev sahipliği yapacaklarını ve her yıl birçok yeniliğe imza atarak program içeriğini geliştirdiklerini söyleyerek tüm zamanların katılım rekorunu kıracaklarını söyledi.

FINDIK VE CEVİZ KIRILARAK AÇILIŞ YAPILACAK

Başkan Muhterem Memiş, Tanıtım günlerinde önceliğin Giresunlu esnafların olacağını belirterek, büyük bir özlem var, stantlarda Giresun yöresel ürünlerinin satışı ile ilgili talebimiz var. Ayrıca etkinlik alanının yerleşik bir esnaf yapısı var ve onları Büyükşehir Belediyesi organize ediyor.

Özel etkinliklerimiz olacak Kâtip Şadi ödüllü kemençe yarışması, yöresel çocuk oyunları gösterisi, 28 metrelik pide gösterisi olacak ve tanıtım günlerinin ana tema özelliği müzik olacak.

Federasyon yönetimi olarak bir davet seferberliği yapacağız, herkes komşusunu, arkadaşını getirecek 19 Kasım Cuma akşamı protokol açılışı olacak ve kurdele kesilerek açılmayan tek tanıtım günleri Giresun Günleri’dir, buraya özgü Fındık ve Ceviz kırarak açılışı gerçekleştireceğiz, efsane slogan olan ‘’Giresun Gabuğunu Gırdı’’ diyeceğiz’ ’dedi.

Basın mensuplarının sorularını tek tek yanıtlayan Başkan Muhterem Memiş, ilgi ve alakalardan dolayı teşekkürlerini sundu.

Haber: Sadi Toygar

Fotoğraf: Timur Tahmaz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL