Genel GiresunHaber Güncel Siyaset

GİRESUN İYİ PARTİ’DE İSTİFA MI İHRAÇ MI?

GİRESUN İYİ PARTİ’DE İSTİFA MI İHRAÇ MI?

İyi Parti Giresun İl Başkanlığı İl Sekreteri Yunis Meral, Teşkilat Başkanı Halit Atmaca ve Kadın Politikaları Başkanı Safiye Tonyalıoğlu Çeşitli sosyal medya adreslerinde ve yerel basında yer alan haberlerle ilgili yaptıkları basın açıklaması ve yaşanan istifalar parti içinde birçok sorunun olduğu iddaalarını kanıtlamış oldu.

ANLAŞMAZLIK GENEL SEÇİMDEN SONRA BAŞLADI

14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan genel seçimler sırasında milletvekili ve cumhurbaşkanı adaylarının belirlenmesi sırasında da teşkilat içinde farklı görüşlerin olduğu iddia ediliyordu. İyi Parti Giresun il teşkilatında bazı yönetim kurulu üyelerinin Ünzile Yüksel’in Giresun’dan aday olmasına karşı çıktıkları ve Yüksel’in Giresun’da oyunu azaltacağı yönünde görüşlerin ağırlıkta olduğu ifade ediliyordu.

Yapılan basın açıklamasında “Genel seçimden sonra yapılan çalışmalardaki eksiklikler ve hatalar konusunda ayrı ayrı yaptığımız çalışmaları Teşkilat Başkanı, İl Sekreteri ve Kadın Politikaları Başkanı olarak il başkanımızla yaptığımız toplantıda dile getirip istişarede bulunduk. Bu hataların ve eksikliklerin devam etmemesi için il yönetimi olarak çeşitli kararlar aldık. Ancak il başkanımız alınan bu kararların neredeyse hiçbirine riayet etmedi.” Denilerek il başkanının yönetim kurulu üyelerini değil Yüksel’in isteklerini yerine getirdiği anlaşılıyor.

ALGI OLUŞTURUYORLAR

Açıklamada il yönetiminin basına ve yandaşlarına yaptırdığı paylaşımlarla “haklarında ihraç talebi bulunan Teşkilat Başkanı Halit Atmaca, il sekreteri Yunis Meral, Kadın Politikaları Başkanı Safiye Tonyalıoğlu istifa ederlerken” ifadesinin kullanılarak kendilerinin partililerin gözünde farklı gösterilmeye, kamuoyunda farklı bir algı oluşturulmaya çalışıldığı ifade ediliyor.

İL BAŞKANI YETKİSİNİ AŞTI MI?

Yunis Meral, Halit Atmaca ve Safiye Tonyalıoğlu tarafından yapılan basın açıklamasında il başkanının alınan kararlara riayet etmediğini belirterek “İl Başkanımız alınan kararlara riayet etmediği gibi bizim il dışında olmamızı fırsata çevirerek Divanda görevli 4 arkadaşımızın (Teşkilat Başkanı, Kadın Politikaları Başkanı, İl Muhasibi, İl Sekreteri) yerine başka isimler yazarak çalışmalara devam ettiğini ilerleyen günlerde öğrendik. Parti Genel Merkezi’nin bu konu ile ilgili il başkanı hakkında gerekli soruşturmayı yapmasını bekliyoruz. Bunun yanında resmi olarak yönetim kurulu üyesi olduğumuz makamlarla ilgili bizim dışımızda yapılan çalışmalardan mesul olmayacağımızın bilinmesini isteriz.” denildi.

Parti yetkililerinden edindiğimiz bilgiye göre, İl başkanlarının yönetim kurulundan herhangi bir üyenin yerinin değiştirilmesi için yetkisi bulunduğu ifade edilirken, bu yetkiyi kullanırken nezaketen yönetim kurulu arkadaşlarının bilgilendirmesinin daha doğru olacağı ifade edildi.

İSTİFA ETTİK İHRAÇ EDİLMEDİK

Basına servis edilen haber ile ihraç edildi algısının yaratılmaya çalışıldığı ifade edilen açıklamada “ Yönetim kurulundaki yanlışların düzelmesi yerine artarak devam etmesi üzerine 4 Ekim 2023 tarihinde asil ve yedek yönetim kurulundan 17 arkadaşımız ile birlikte istifa dilekçemizi il başkanına sunduk. Geçen 10 günlük süre içinde bize herhangi bir bilgilendirme yapılmazken bir arkadaşımız dışında hiçbirimizin istifa dilekçesinin işleme alınmadığını gördük. Bizim istifamızdan sonra İl yönetiminden istifaları devam ettiği asil ve yedek yönetim kurulundan istifa eden arkadaşlarımızın kırk kişiye yaklaştığını biliyoruz. Basında hakkımızda ihraç talebi bulunduğu iddia edilmiştir. Ancak hiçbir arkadaşımıza disipline verildiğimiz, ihraç edileceğimizle ilgili herhangi bir bilgi verilmemiş ya da savunma istenmemiştir. Bizlerin İl Dernekler Masası’na gidip yönetim kurulu üyeliğinden istifa etmemizin hemen akabinde bazı sosyal medya adreslerinde ve ertesi günü yerel medyada ihraç talebiyle disiplin kuruluna sevk edildiğimiz yönünde paylaşım ve haberler çıktı.” İfadelerine yer verildi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL