GiresunHaber

GİRESUN SAHİLLERİ TIBBİ ÇÖPLÜK MÜ?

GİRESUN SAHİLLERİ TIBBİ ÇÖPLÜK MÜ?

GİRESUN SAHİLİ TIBBİ ÇÖPLÜK MÜ ?
İhbar hattımıza gelen şikayetler üzerine, Giresun adasının karşı tarafında kalan sahil şeridinde çöplerin olduğunu gördük. Yapılan incelemeler esnasında çöplerin çoğunluğunu tıbbi atıkların oluşturduğu tespit edilmiştir. 15.07.2023 tarihinde yaptığılan çekimlerde hasta bezi, hasta ördeği, serum ve enjektör malzemelerinin yanı sıra hastane önlüklerinin bulunduğu görüntülerde açıkça gösterilmektedir.
Doğu istikametinden Giresun’a girmeden Dereli yol ayrımının hemen kenarında bulunan alanın bu şekilde tıbbi atıklara maruz kalmasının sebebi hemen ilerisinde bulunan çöp döküm alanına tıbbi atık dökülerek bu atıkların dalga aracılığıyla sahile vurması mıdır ?
Yoksa birileri tıbbi atıkları gelişi güzel dere yatakları yada denize mi dökmektedir ?
İlimizde turizmin gelişmesi amacıyla yapılan çalışmalara bu görüntüler büyük darbe vurmaktadır. Özellikle Karadeniz’in yaşanabilir tek adası olan Giresun adasının tam karşısında böyle bir görüntünün olması yetkililerin turizmle ilgili çalışmalarının yeterince ciddi olmadıklarını göstermektedir.
Şimdi soruyoruz ;
Çevre şehircilik ve iklim değişikliği bakanlığı 32 maddelik “TIBBİ ATIKLAR YÖNETMELİĞİ” 2. Bölüm madde 5 Genel İlkeler, Görev, Yetki ve Yükümlülükler’ de açıkça belirtildiği üzere;
a) Tıbbi atıkların çevreye ve insan sağlığına zarar verecek şekilde doğrudan veya dolaylı olarak alıcı ortama verilmesi yasaktır.
b) Tıbbi atıkların, tehlikeli, tehlikesiz, belediye veya ambalaj atıkları gibi diğer atıklar ile karıştırılmaması esastır.
c) Tıbbi atıkların, kaynağında diğer atıklardan ayrı olarak toplanması, geçici depolanması, taşınması ve bertarafı esastır.
Kanun maddelerine rağmen hükümler açık ve net ortada iken kanunlara uyulmamasının nedeni nedir ?

HABERİN VİDEOSUNU BURADAN İZLEYEBİLİRSİNİZ

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL