Ekonomi

Giresun Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanlığından Seçimlere İlişkin Açıklama Geldi

Giresun Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanlığından Seçimlere İlişkin Açıklama Geldi

Giresun TSO internet sitesinden yapılan açıklama;

Bilindiği üzere Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Organ Seçimleri 01 Ekim 2022 tarihinde gerçekleştirilecektir. Son günlerde Oda Organ seçimlerinin gerçekleştirilmesi için hukuka aykırı seçim süreci yürütüldüğüne dair oluşturulmaya çalışılan olumsuz algı nedeniyle bir açıklama yapılması zaruri olmuştur.

Oda ve Borsaların Organ Seçimleri 5174 sayılı Kanun uyarınca çıkarılan Organ Seçimleri Yönetmeliği çerçevesinde gerçekleştirilmektedir.

Organ Seçimleri Yönetmeliğinin 10’uncu maddesinde Oda ve Borsa organ seçimleri 4 yılda bir olmak üzere Ekim ayında başlar, Kasım ayı içinde bitirilir hükmü bulunmaktadır.  Bu nedenle gerçekleştirilecek olan seçimin 01 Ekim 2022 – 30 Kasım 2022 tarihleri arasında gerçekleştirileceği belirli olmasına rağmen kamuoyunda baskın seçim yapıldığına dair oluşturulmaya çalışılan algı gerçeği yansıtmamaktadır.

Oda ve Borsaların Organ Seçimleri Yönetmeliğinin 11’inci maddesi çerçevesinde; ilk olarak Oda üyeleri 26 Ağustos 2022 tarihinde Giresun ilinde faaliyet gösteren 7 günlük yerel gazeteye verilen ilan ile üyelik durumlarını kontrol etmeye davet edilmişlerdir. Bu ilanlarda Oda Organ Seçimlerinin Ekim – Kasım ayları içerisinde gerçekleştirileceği açık bir biçimde ifade edilmiştir.

Yönetmeliğin aynı maddesi çerçevesinde 05 Eylül 2022 tarihinde Giresun Merkez İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’na bir yazı yazılarak Oda Organ Seçimleri için tarih belirlenmesi istenmiştir.  Odamız tarafından yazılan yazıda gerçekleştirilecek olan organ seçimlerine ilişkin bir tarih talebi bulunmamakla beraber seçim tarihini belirleme yetkisi tamamen Merkez İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına aittir.

Diğer yandan Organ seçimlerinde oy kullanacak olan geçici seçmen listeleri Merkez İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’nın 06 Eylül 2022 tarihli yazısına istinaden 13-15 Eylül 2022 tarihleri arasında Oda ilan yerinde askıya çıkarılmış, yine aynı yazı çerçevesinde ilan metni Odamızın internet sitesinde yayınlanmıştır. Bu süreçte ilanları takip eden üyelerimizden 13 tanesi seçmen listesine eklenmiş iken dört tanesi seçmen listesinden çıkartılmıştır. Akabinde kesinleşen seçmen listeleri Merkez İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’nın 16 Eylül 2022 tarihli yazısına istinaden 20-22 Eylül 2022 tarihleri arasında Oda ilan yerinde askıya çıkarılmış ve ilan metni Odamızın internet sitesinde yayınlanmıştır.

Tüm bu süreç Giresun Merkez İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı tarafından yürütülmekte olup, Odamızın bu sürece etki edecek bir yetkisi bulunmamaktadır.

Hukuksuz bir seçim yapıldığına dair iddialarda bulunanların 5174 sayılı Kanun uyarınca çıkarılan Organ Seçimleri Yönetmeliğini dikkatle incelemelerini ve hukuka aykırı beyanatlarda bulunmamalarını tavsiye eder, aksi halde süreç sonunda hukuki haklarımızı arayacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL