Dünya

Giresun Üniversitesi’nde Uluslararası Çevre, Enerji ve Ekonomi Kongresi Gerçekleştirildi

Giresun Üniversitesi’nde Uluslararası Çevre, Enerji ve Ekonomi Kongresi Gerçekleştirildi

Giresun üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) tarafından düzenlenen 1. Uluslararası Çevre, Enerji ve Ekonomi Kongresi Rektörlük Şehit Ömer Halisdemir konferans salonunda gerçekleştirildi.

Kongre açılışında konuşan İİBF Dekanı Prof. Dr. Kurtuluş Yılmaz Genç, sıfır artık projesinin ülkemiz açısından son derece önemli olduğunu çünkü sıfır atığın, çevre kirliliğinin önlenmesini ya da en aza indirilmesini, daha az enerji tüketimini, enerjinin verimli kullanımını dolayısıyla giderlerin azaltılmasını ve sonuç olarak kaynakların verimli kullanımını sağlayan anahtar bir kavram olduğunu vurgulayarak, “ Unutulmamalıdır ki çevreyle ilgili toplumsal duyarlılık artırıldığında refah düzeyi de daha hızlı bir şekilde yükselecektir. Kaynaklar en yüksek verimlilikle kullanıldığında kalkınma da hızlanacaktır. Buna ek olarak bu konudaki yaklaşım ve uygulamalar açısından bireylerin ve işletmelerin bir bütünlük sergilemeleri gereklidir. Öte yandan çevre siyasi sınır tanımayan bir olgudur. Bu anlamda bir ülkenin çevre konusunda gerçekleştirdiği çalışmalar sadece o ülkeyi değil bütün dünya ülkelerini kapsamaktadır. Bundan dolayı sürdürebilirlik ve yaşanabilir bir dünya için bütün ülkelerin, bütün toplumların duyarlı olmaları çok önemlidir. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi olarak 1. Uluslararası Çevre, Enerji ve Ekonomi Kongresini düzenlenmekteki amacımız bu başlıkların bilimsel olarak değerlendirilmesi yoluyla bilgi birikimine katkıda bulunmaktır. Kongre kapsamındaki faaliyetlerimiz esas olarak dün yapılan bilimsel araştırma yöntemleri eğitimiyle başladı. Yüz yüze ve çevrimiçi oturumların yer alacağı kongremiz üç gün olarak programlanmıştır. Kongre fikrinin ortaya çıkmasından bugüne kadar çok büyük bir emek ortaya kondu. Emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.” diyerek sözlerini noktaladı.

Daha sonra söz alan Rektörümüz Prof. Dr. Yılmaz Can, kongrenin Üniversitemize, şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını dileyerek, “1. Uluslararası Çevre, Enerji ve Ekonomi Kongresi için Üniversitemize teşrif eden değerli bilim insanlarına hoş geldiniz diyor, kongrede emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyorum.” dedi.

Kongrede günün ilk oturumu “Giresun ve Çevre Özel Oturumu” başlığıyla gerçekleştirildi. Oturum Başkanlığını Prof. Dr. Kurtuluş Yılmaz Genç yaparken, Giresun İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Gürgenci, Giresun Kent Konseyi Başkanı Mürşit Gürel, Giresun Turizm İşletmecileri Platformu Derneği Başkanı Sevgi Ateş, Giresun Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürü Fatih Memiş, Giresun Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden Kimya Mühendisi Başak Tüfekçi, Giresun Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden Çevre Mühendisi Ertan Dervişoğlu ve Çevre Doğa Hayvanları Koruma Tim Komutanı Astsubay Kıdemli Başçavuş Bekir Bıyık da konuşmacı olarak yer aldılar.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL