GİRESUN VALİLİĞİ İDARE MAHKEMESİNİN KARARINI TANIMADI MI?

GİRESUN VALİLİĞİ İDARE MAHKEMESİNİN KARARINI TANIMADI MI?

Giresun Valisi Enver Ünlü’nün 16 Haziran 2022 tarihinde Doğankent Mahalle ve Köy Muhtarları, İl ve ilçe kurum amirleri, siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile bir araya geldiği “Muhtarlar Toplantısı”nda yaptığı konuşma sonrasında GİRESUN ili DOĞANKENT, ilcesi Giresun İli, Doğankent İlçesi, Çatalağaç köyü, Keltaştepe mevkii, ALAGÖZ MAD. SAN. VE TİC. A.Ş. tarafından yapılması planlanan IV. GRUP KURŞUN-ÇİNKO-BAKIR OCAĞI PATLATMA DİZAYNI REVİZYONU, ÜRETİM KAPASİTE ARTIŞI VE KIRMA ELEME TESİSİ projesi ile ilgili firma tarafından verilen proje dosyasına 17 Haziran 2022 tarihinde “Çed gerekli değildir.” kararı vermişti.

Bu karar Çatalağaç Köyü Derneği Köy Temsilcisi Soner Aydın tarafından İdare Mahkemesine taşınmış, İdare Mahkemesi MAPEG ve bilirkişi raporlarını dikkate alarak 27/04/2022 tarihinde valilikçe verilen “Çed Gerekli Değildir.” kararını oybirliği ile iptal etmişti.

VALİLİKTEN JET HIZIYLA YENİ KARAR

Giresun İdare Mahkemesi’nin 27/04/2022 tarih ve 2023416 numaralı iptal kararının ardından Alagöz Mad. San. Ve Tic. A.Ş. mahkemeye taşınan sorunların çoğunun giderilmediği revize edildiği iddia edilen yeni proje dosyasını 31/05/2023 tarihinde Giresun Valiliğine yeniden sundu. Giresun Valiliği Alagöz Maden tarafından verilen proje tanıtım dosyasına Giresun İdare Mahkemesi’nin kararına rağmen jet hızıyla yeniden “Çed Gerekli Değildir.” kararı verdi.

Çatalağaç Köyü Derneği temsilcisi ve süreci mahkemeye taşıyan Soner Aydın konu ile ilgili giresuntv.com.tr ye önemli açıklamalarda bulundu.

VALİ ENVER ÜNLÜ VE SORUMLULAR HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Soner Aydın yaptığı açıklamada Giresun İdare Mahkemesi tarafından verilen kararın uygulanmadığını, maden şirketinin bölgedeki inşaat faaliyetlerine hızlı bir şekilde devam ettiğini, çevreye aynı şekilde zarar verdiğini, köy yolundaki trafik nedeniyle oluşabilecek risklerin devam ettiğini, yol güzergahında bulunan tarım alanlarının zarar gördüğünü, yaklaşık iki yıldır Derindere Deresi ve Harşit Çayı’nın çamur akmaya devam ettiğini belirterek görevliler hakkında suç duyurusunda bulunduğunu ifade etti.

Aydın, “Mahkeme kararını yerine getirmemek suretiyle Trafik Güvenliğini Tehlikeye Düşürmek ve  Görevini kötüye kullanan şüphelilerin cezalandırılması için Giresun İdare Mahkemesinin kararını uygulamakla yükümlü kamu görevlileri (Giresun Valisi, Giresun Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürü) ile Alagöz Maden San. Tic. ve A.S’nin yetkilileri hakkında Tirebolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundum.” dedi.

YENİ ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR KARARI HALKA DUYURULMADI MI?

Aydın “Giresun Valiliği Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü maden şirketi tarafından revize edildiği iddaa edilerek sunulan yeni dosya hakkında 22/06/2023 tarihinde yeniden “Çed Gerekli Değildir.” kararı vermiş, bu karar sadece Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nün web sitesinde duyuru olarak yayınlanmıştır. Şu ana kadar gerek Köy Muhtarlığı gerekse Doğankent Kaymakamlığı tarafından bu konu ile ilgili herhangi bir bilgilendirmede bulunulmadı. Müdürlük bu kararı daha önce yaptığı gibi köy muhtarlığına tebliğ etmeyerek ya da gerekli duyuruyu yapmayarak bizim kanuni haklarımızı kullanmamıza engel olmaya çalıştığı kanaati uyandırdı bende. Bu konu ile ilgili sorumlular hakkında devletimiz tarafından gerekli soruşturma ve cezai işlemin uygulanacağına inanmak istiyorum.” dedi.

ASILSIZ ALGILARLA BİZİ YÖRE HALKIYLA KARŞI KARŞIYA GETİRMEK İSTEDİLER

Maden şirketinin köye gelişinden itibaren tüm gelişmeleri yakından takip ettiğini, gerekli kurumlara gerekli müracatları yaptığını belirten Soner Aydın, “Çatalağaç Köyü Derneği olarak yaptığımız araştırmalar ve tüm gelişmelerle ilgili iyi niyetle köy muhtarlığını bilgilendirdik. Ancak bu konuda muhtarlıktan gerekli desteği göremedik. Maden şirketi yetkilileri, Doğankent’in yerel siyasetçileri tarafından gerek ben gerek bana destek olan köylülerim gerekse çağrımıza cevap veren ve süreci haberleştiren gazeteciler hakkında maden yetkilerinin kışkırtmasıyla madeni kapattırmaya çalıştığımız algısı yaratarak, bizleri birbirimize düşürmeye çalıştılar. Ayrıca Doğankent’te yayın yapan bir yerel site gerek beni gerekse Doğankent STK’larını ranttan beslenmekle suçlayıp, ayrıca giresuntv.com.tr de yayınlanan haberin ülkenin ulusal gazetelerine taşınmasının ardından uluslararası vakıflardan beslendiğimiz dedikodusunu yayarak madene karşı olduğumuz algısını yaratmaya çalıştılar. Ancak bugüne kadar bu konu ile ilgili herhangi bir bilgi ve belgeyi halkın bilgisine sunamadılar. Doğankent’te yapılan toplantıda Doğankent’i yönetenler yapılan haberlerin ahlaksızca olduğunu belirttiler. Mahkeme kararı bu süreçte bizim davamızda ne kadar haklı olduğumuzun göstergesi oldu. Bizlere bu ithamlarda bulunanların ne yapacaklarını çok merak ediyorum.” dedi.

ÜLKEMİZİN KAYNAKLARININ DÜŞMANI MIYIZ?

Soner Aydın son olarak yaptığı açıklamada “Çatalağaç Köyü Derneği yönetim kurulumuz ile yaptığımız çalışmalarda, köylülerimize yönelik yaptığımız bilgilendirme toplantılarında, sosyal medya paylaşımlarımızda bugüne kadar yer altı zenginliklerimizin çıkarılması ile ilgili olumsuz bir beyanımız olmadı. Gerek mahkeme önünde gerekse yazılı ve sözlü açıklamalarımızda maden çıkarma faaliyetlerinin uluslararası standartlarda ve ülkemiz yasalarına uygun şekilde işletilmesi için mücadele ettik. Bizler ülkemizin yer altı zenginliklerinin bölgemiz ve ülkemiz ekonomisine katacağı katma değerin farkında olarak mücadele ediyoruz. Tüm mücadelemiz yaşam kaynağımız olan doğamızı korumak. Biliyoruz ki yasalarımız doğamızı ve insanımızı korumak yönünde. Ancak şirketlerin bazı maliyetlerden kaçmak için doğaya verdiği zarar gözler önünde. Biz de 1200’lü yıllardan beri Harşıt Vadisi’ni yurt tutan atalarımızın bize bıraktığı mirası torunlarımıza taşımak için uğraşıyoruz. Dünya’nın ve ülkemizin bugünkü ekonomik koşulları göz önüne alındığında maden işletmesinin bölgeye kattığı istihdamın ve ekonomik girdinin farkındayız. Son olarak şunu belirteyim: Önümüzdeki yıllarda yaşanacağı tahmin edilen küresel iklim krizi nedeniyle bölge kaynaklarımızı en iyi şekilde korumak için mücadele ediyoruz. Bu sadece benimle birlikte mücadele eden arkadaşlarımızın, ülkemizde farklı noktalarda mücadele eden bizim gibi insanlarımızın görevi değil, öncelikle ülkemizin yöneten siyasetçileri, bürokratların, iş insanlarının, yetki sahiplerinin ve tüm yurttaşlarımızın görevi olmalıdır. giresuntv.com.tr bu konudaki çalışmalarına devam ettiği sürece ben elimden geldiğince komuoyunu aydınlatmaya devam edeceğim. Çevre; miras değil, gelecek nesillere devredilecek emanettir.” dedi.

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL