Dünya Genel Güncel

GİRESUN VALİLİĞİ KELDAŞ MADENİ İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI YAYINLADI

GİRESUN VALİLİĞİ KELDAŞ MADENİ İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI YAYINLADI

Sitemizde 28 Haziran ve 30 Haziran’da yayınlanan haberler üzerine Birgün gazetesi ve halktv’de haber olarak yayınlanan Keldaş Madeni’nde yaşanan çevre katliamı ile ilgili Giresun Valiliği bir basın açıklaması yayınladı.

Valilik Açıklaması Şöyle: Çatalağaç Köyünde Bulunan Madenin Oluşturduğu Çevre Kirliliği

Giresun İli Doğankent İlçesi, Çatalağaç Köyü sınırlarında bulunan Alagöz Maden San. Ve Tic. A.Ş.’nin Bakır-Kurşun-Çinko Madeni (flotasyon) Zenginleştirme tesisi ili ilgili bazı basın-yayın organlarında çevreye zarar verici faaliyetlerde bulunduğu haberleri yer almaktadır.

Doğankent İlçe Jandarma Komutanlığının Çatalağaç Köyü’nde 29.06.2022 tarihinde gerçekleştirdiği plansız önleyici devriye faaliyetleri sırasında dere yataklarına ulaşan toprak malzemelerin tespit edildiğine dair düzenlenen tutanak ile yine vatandaşlarımız tarafından Valiliğimize intikal ettirilen sözlü şikâyetler ihbar kabul edilerek söz konusu maden sahasında 30.06.2022 tarihinde ilgili kurumlardan oluşan bir heyet tarafından yerinde inceleme ve denetimler yaptırılmıştır.

Yapılan denetimler sırasında Alagöz Maden San. ve Tic. A.Ş.’nin faaliyet alanından geçen Derindere Deresinin yan kollarına, söz konusu madenin flotasyon binasının ve çevresinin inşaatı aşamasında oluşan hafriyat/toprak malzemenin ulaştığı tespit edilmiştir.

İlgili kurumlar tarafından söz konusu alanda alınacak önlemler ve yapılacak imalatlar hakkında ilgili firmaya gerekli uyarılar yapılmış olup Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Giresun İl Müdürlüğü tarafından da 2872 sayılı Çevre Kanunu’nun 20. Maddesi kapsamında İdari Para Cezası uygulanarak, çevreye verilen olumsuzluğun giderilmesi için süre verilmiştir.

Çevrede yaşanan olumsuzlukların bertaraf edilmesi ve bundan sonraki süreçte yaşanabilecek muhtemel olumsuzlukların giderilmesi için konu Valiliğimiz tarafından hassasiyetle takip edilmektedir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL