Dünya Genel Güncel

Giresun Valisi Bizim Valimiz mi?

Giresun Valisi Bizim Valimiz mi?

Eski Iğdır valisi Enver Ünlü 18.06.2020 tarihinde Giresun Valiliğine atandı.

Vali Ünlü’nün ataması sonrasında Iğdır kökenli iş adamı Cantürk Alagöz’ün sahip olduğu Alagöz Holding’in iştiraki olan Alagöz Madencilik firması Giresun’daki madencilik projelerine ilgi göstermeye başladı.

Alagöz Madencilik, Giresun ili Doğankent ilçesi, Çatalağaç Köyü’nün Keldaş yaylası mevkiinde daha önce Cineer Gruba bağlı Enerji ve Madencilik şirketi tarafından sondaj çalışmaları yapılan ancak verimli bulunmadığı gerekçesiyle yatırım aşamasına geçmeyen madenin işletme ruhsatını kullanarak bölgede faaliyet göstermeye başladı. Ağırlıklı olarak ilaç sektöründe faaliyet gösteren Alagöz Madencilik firması madencilik sektörüne ilk adımını Giresun’da atmış oldu.

Firma geçtiğimiz günlerde Giresun Valiliği’ne baş vurarak kapasite artırımı ve kırma-eleme tesisi için başvuruda bulundu. Bu başvuru ile ilgili Valilik 17 Haziran tarihli yazısı ile Çevre Etki Değerlendirmesi (ÇED) yapılmasına gerek yoktur kararı aldı.

Ancak köylüler ve çevre sakinleri tarafından oldukça dikkat çekici olarak bulunan husus ise bu kararın bir gün öncesinde Giresun Valisi’nin Doğankent Mahalle ve Köy Muhtarları ile bir araya geldiği “Muhtarlar Toplantısı”nda yaptığı konuşmada yaşandı.

Toplantı ile ilgili ulaştığımız bilgiye göre Vali Ünlü, yaptığı konuşmanın hemen başında Alagöz Holding’ten övgü ile bahsedip firmayı Iğdır’dan tanıdığını, firma sahibi ile iyi ilişkileri olduğunu, firmanın Iğdır Spor’a destekte bulunduğunu, Giresunspor’a da destek vereceğini, ilçe ekonomisi ve Çatalağaç Köyü’ne katkı sağlayacağını ifade ederek muhtarlar ve yerel yöneticilerden maden firmasına yardımcı olmalarını ve zorluk çıkarmamalarını talep ettiği bildirildi.

Daha önce firmanın bölgedeki faaliyetleri kapsamında Valiliğe çeşitli konularda şikayet dilekçeleri veren köylüler ise bu durumu şaşkınlıkla karşıladı. Köylüler haklarını arama konusunda valiliğin yanlarında olmasını beklerken Vali’nin açıkça maden firmasından yana olması, yerel yöneticilere firmaya yardımcı olmaları ve zorluk çıkarmamaları ifade etmesini yerel yöneticilerin elinin kolunun bağlanması olarak yorumluyor.

Köylüler şimdi Giresun Valisi bizim valimiz mi? Maden şirketinin valisi mi? diye soruyor.

Çatalağaç Köylüleri, Giresun Valisi Enver Ünlü’nün Doğankent Mahalle ve Köy Muhtarları ile yaptığı toplantıdaki bu konuşma ile ilgili Cumhurbaşkanlığı ve İç işleri Bakanlığı’nın konuyu araştırarak soruşturma açmasını bekliyor.

giresuntv.com.tr

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL