Dünya

Luton’da Türkiye rüzgarı esti

Luton’da Türkiye rüzgarı esti

Luton’da Türkiye rüzgarı esti

İsmail Karakaş/Luton

Luton Türk Kültür Merkezi‘nin girişimleri sonucunda Luton Belediyesi’nden alınan özel izinle, Luton’un en büyük parkı olan Stockwood Park’ta gerçekleşen ve Luton Türk Kültür ve İslam Merkezi tarafından organize edilen 4. Luton Türk Kültür Festivali‘nin açılışına Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Osman Koray Ertaş, Türkiye Cumhuriyeti Londra Başkonsolosu Bekir Utku Atahan, Türk Diyanet Müşaviri Ensari Yentürk, Luton Belediye Başkanı Luton’un yerel polis şefi ve yerel yöneticileri Lord Qurban ile beraber çok sayıda Türk ve yabancı misafir katıldı.

Festivalde gelenek haline gelen barış güvercinleri uçuruldu

Festival açılışında dünya barışına katkı sağlamak için barışın sembolü olan güvercinler uçuruldu. Büyükelçi Osman Koray Ertaş konuşmasında şunları ifade etti: “Bugün burada sizlerle beraber olmaktan mutluluk ve gurur duydum. Sizlerin birlik ve beraberlik içerisinde olması Türk kültürünü burada yaşatıyor olmanız bizleri mutlu ediyor.”

Geleneksel yemeklerin tanıtıldığı festivalde İstiklal Marşı, Kuran-ı Kerim, ilahiler,ezgiler,halk dansları,halk müziği,Nasreddin Hoca gösterisi ile temsili Barış Manço Show gösterisi katılımcılara coşku dolu anlar yaşattı.

 

Festival yoğun ilgi gördü

İngiltere’nin Luton şehrinde bulunan, sosyal ve kültürel faaliyetleri ile haftasonu Türk Okulu, Luton Türk kültür ve Eğitim Merkezi ve Luton Belediyesi’nin organizasyonuyla yapılan festivalde konuşan  Luton Türk Eğitim ve Kültür Merkezi Başkanı Atilla Üstün konuşmasında: “Türk Kültür Merkezi olarak Luton ve çevresinde yaşayan Türk toplumu ile diğer milletleri kaynaştırmak, Türk kültürünü tanıtmak, toplumlar arasında kaynaşmayı sağlamak amacıyla Luton Belediyesi ile yaptığımız görüşmeler neticesinde bu yıl yine Luton’un en büyük parkı olan Stockwood Park’da açık havada Türk festivalini düzenledik, belediyenin ve yerel yöneticilerin desteği ve Türk firmalarının da katılımı ile geniş kapsamlı bir festival oldu.Yağmur olmasına rağmen ilgi ve alaka yoğundu.” dedi.

Luton’da  her sene düzenlenen Türk Festivali insanların kaynaşmasını ve buluşmasını sağladı. Luton ve çevresinde yaşayan Türk toplumunun kendini diğer toplumlara tanıtması bakımından önemli bir etkinlik oldu. İki ülkenin kültürel yakınlaşmasına hizmet etmeye yönelik bir ilk adım oluşturdu.

Festival kapsamında yöresel halk oyunları, yöresel yemekler, lokum, kuruyemiş, kahve, kebap, baklava ve tatlılar, takı, el işi örnekleri, turistik broşürler ve seçkin firmaların stantları ile çocuklar için oyun parkları kuruldu.Festivalin medya sponsoru Turkish Press Medya grubu oldu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL