Güncel Kültür-Sanat

MERHUM İŞ İNSANI SALİH MESUDİYELİ’NİN ADI KÖYÜNDE YAŞAYACAK

MERHUM İŞ İNSANI SALİH MESUDİYELİ’NİN ADI KÖYÜNDE YAŞAYACAK

Ordu’nun Mesudiye ilçesinin Güzle Köyü’nde Güzle Köyü Derneği’nin organizasyonu ile yapımı tamamlanan iş insanı Salih Mesudiyeli adına yaptırılan Güzle Salih Mesudiyeli Kültür Merkezi 10 Temmuz 2022 Pazar günü yapılan törenle açıldı.

1931 Mesudiye Güzle köyü doğumlu olan Salih Mesudiyeli, Mesudiye’ye olan sevdası nedeniyle Yıldırım soyadını Mesudiyeli olarak değiştirmişti. Salih Mesudiyeli, Türkiye’de petrol istasyonlarına akaryakıt pompası imalatı yapan ve piyasanın %60’nı elinde bulunduran Meksan A.Ş sahibi Yönetim Kurulu Başkanıydı. Türkiye’nin ilk yerli akaryakıt pompası üreticisi olan Mesudiyeli, İstanbul Ayazağa’da bulanan fabrikasında sektöre önemli ustalar yetiştirmiş ve birçok köylüsü ve hemşerisine istihdam sağlamıştı. 19 Kasım 2015 Perşembe günü vefat edin Mesudiyeli Teşvikiye Camii’nde ikindi namazının ardından İstanbul Feriköy Mezarlığı’nda ebediyete uğurlanmıştı.

Güzle Köyü Derneği Başkanı İzzet Özmen Harşittv ve Giresuntv’ye verdiği demeçte, “Harabe halde olan köy okulumuzu, hem köydeki gençlerimizin bir araya gelebileceği, zaman geçirebileceği bir ortam oluşturmak hem de köyümüzün tarihi, kullandığımız tarım aletleri, köydeki eski yaşamın gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamak amacıyla bu kültür merkezinin yapılmasına arkadaşlarımızla birlikte karar verdik. Eski köy okulunu Muhtar ve Dernek işbirliğiyle Kültür Merkezine dönüştürmek, gerçek bir Mesudiye aşağı olan büyük iş insanımız Salih Mesudiyeli’nin adını yaşatmak üzere bu kültür merkezinin yapımına başladık. Salih Mesudiyeli birçok insanımıza iş imkanı yaratmanın yanında sektöre çok önemli ustalar yetiştirmiş bir büyüğümüzdü. Bunun yanında memleketine de hizmet etmeyi sürdürmüş, köyümüze Hollanda’dan süt inekleri getirerek herkese birer tane hediye etmiş, sonra ceviz projesi geliştirmiş ve herkese birer tane ceviz hediye etmişti. Son projesi de vişne ağacı projesiydi. İş insanlarımızın, sivil toplum kuruluşlarımızın ve belediyelerimizin katkısıyla böyle bir hizmeti köyümüze kazandırdığımız için mutluyuz.” dedi.

Güzle köyünde açılan Salih Mesudiyeli Kültür Merkezi’nin açılışına Salih Mesudiye’nin oğulları Ali Mesudiyeli, Cengiz Mesudiyeli ve eşi Özlem Mesudiyeli, Cumhuriyet Halk partisi Genel Başkan yardımcısı Ordu Milletvekili Seyit Torun, Demokrat Parti Ordu milletvekili Cemal Enginyurt, Şahlanış Partisi Genel Başkanı Mehmet Mahmut Yıldız, Mesudiye Kaymakamı Oğuzhan Aksoy, Belediye Başkanı İsa Gül, Başkan Yardımcısı Necmi Demir, ilçe Milli Eğitim Müdürümüz Güngör DAŞKIN, Ordu Gülyalı Belediye başkanı Ulaş Tepe, Emekli İski Genel müdürü ve Yeşilce Belediye başkanı Feyzi Ünal, Ataşehir Ordular Dernek Başkanı Ertuğrul Köleoğlu, CHP Ordu İl Başkanı Mustafa Baş, AK PARTİ Mesudiye ilçe Başkanı Aydın Gündoğdu, CHP Mesudiye ilçe Başkanı Vedat Karaduman, İYİ parti ilçe Başkanı Hamit Genç, Mesudiye Belediyesi meclis üyesi Yücel Kaya, Mesudiyeliler Dernek başkan yardımcısı Ahmet Türk, Ankara Mesudiyeliler dernek başkanı Fahri Ulusoy, Giresun Doğankent ve Çevre Köyleri Derneği Başkanı Turan Kabadayı ve Mesudiye ve Güzle köyü sakinleri katıldı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL