Güncel Kültür-Sanat

MEVSİMLİK İŞÇİ ÇOCUKLAR İÇİN “BAŞKA BİR HAYAT MÜMKÜN” MÜ?

MEVSİMLİK İŞÇİ ÇOCUKLAR İÇİN “BAŞKA BİR HAYAT MÜMKÜN” MÜ?

Giresun Üniversitesi Çocuk Hakları Uygulama ve Araştırma Merkezi 1-26 Ağustos tarihleri arasında mevsimlik tarım işçisi ailelerin çocuklarına eğitim ve sağlık desteği sağlamak üzere “Başka Bir Hayat Mümkün” projesini başlattı.

Giresun Üniversitesi öğretim üyeleri, Doç. Dr. Yasemin MAMUR IŞIKÇI, Doç. Dr. Çağla YİĞİTBAŞ, Doç. Dr. Berkan ŞAHİN, Dr. Öğr. Ü. Selehattin YILMAZ, Dr. Öğr. Ü. Nurullah ÇALIŞ, Dr. Öğr. Ü. Cansu ÇOBANOĞLU OSMANLI, Emekli öğretim üyesi Dr. Bülent İLİK ve tiyatro sanatçısı M. Reşat BULUT’un yer aldığı proje, çocukların eğitim ve gelişimsel ihtiyaçlarını tespit ederek hasat zamanında ve hasat döneminden sonra kişiselleştirilmiş programlar aracılığı ile çocukları geleceğe hazırlamayı amaçlıyor.

Proje öncelikli olarak çocukların koşullarını mümkün olduğunca iyileştirilmesini, çeşitli sebeplerle bu gerçekleştirilemediği durumda ise, içlerinde bulundukları koşullara uygun “kişiselleştirilmiş” eğitim programları ile çocukların eğitim hayatına güçlü bir şekilde tutunmalarını amaçlıyor. Bu amaçla öncelikle açılan 4 hasat sınıfına devam edebilecek durumda olan çocuklar için resim, müzik, yaratıcı drama, yaratıcı düşünme, yaratıcı hikâye anlatımı, okuma-yazma, çevre, neşeli matematik, demokrasi ve insan hakları eğitimleri veriliyor.

Okula devam edemeyecek olan çocuklar için ise “çadır ve bahçe eğitim programları” uygulanarak bu çocuklar mümkün olduğunca bulundukları yerlerde desteklenmeye çalışılıyor.

Hasada gelen çocukların koşulları ne olursa olsun bu koşullara göre uyarlanmış destekler sayesinde okul hayatlarını sürdürmeleri amacıyla önümüzdeki yıllarda, burada uygulanan programların çok sayıda Üniversite, kamu kurum ve kuruluşunun da işbirliği ile çocukların tüm hasat güzergahına ve nihayetinde kışı geçirecekleri yerlere de yayılmasını sağlamak hedefleniyor.

Proje kapsamında çocuklara aynı zamanda besin ve sağlık desteği de sağlanıyor. Çocukların yanında anneler de sağlık kontrolünden geçiriliyor, aşılama, gebe izlem hizmetleri veriliyor.

Projeye Giresun Üniversitesi öğretim üyelerinin yanında mezun ve öğrencilerinden Merve BAŞAR, Sıla GÜLCAN, Hasan TÜRK, Abdülkerim Fatih GÜL, Elif ÇAMCI, Merve ACAR, Tuanna KUZU, Ata Ruhi ÖNER, Aysel ÖZER, İlknur SARI, Merve YAVUZ, İdris KURT, Gamze Dilan ABİK destek veriyor.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL