Güncel Siyaset

6. KEZ YARIŞI KAZANABİLECEK Mİ?

6. KEZ YARIŞI KAZANABİLECEK Mİ?

AK Parti İl Başkanlığının ev sahipliğinde, Haliç Kongre Merkezi’nde Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla AK Parti İstanbul İlçe Adayları Tanıtım Toplantısı düzenlendi.

31 Mart 2024 yılında yapılacak Mahalli İdareler seçiminde tekrar Beykoz’dan aday gösterilen Murat Aydın seçimi kazandığı takdirde üst üste 6. kez seçilerek Türkiye’nin en uzun belediye başkanları arasında yerini alacak.

1999 Mahalli İdareler seçiminde Giresunluların yoğun olarak yaşadığı Zeytinburnu’ndan Fazilet Partisi’nden aday olan Murat Aydın Zeytin burnu halkının % 27,7 sinin oyunu alarak belediye başkanı seçilmiş ve en yakın rakibine yaklaşık 7 bin oy fark atmıştı. Aydın Zeytinburnu’nda Belediye başkanlığını yine kendisi gibi Giresunlu olan CHP’den ayrılıp ANAP’tan aday olan Dr. Adil Emecan’dan devralmıştı.

Ak Parti’nin kurulmasıyla birlikte Ak Partiye geçen Aydın; 2004 yılında % 52,7 ile en yakın rakibine 35 bin oy, 2009 yılında %44,2 ile en yakın rakibine 16,5 bin oy, 2014 yılında % 49,1 ile en yakın rakibine 33,3 bin oy fark atarak 3 dönem üst üste belediye başkanı seçildi.

2019 Mahalli İdareler seçiminde Ak Parti’nin 3 dönem kuralına takılan aydın yine Giresunluların yoğun olarak yaşadığı Beykoz’dan belediye başkanı adayı gösterildi. Aydın bu seçimde de Beykoz halkının % 49,1 ile en yakın rakibine 18,9 bin oy fark attı.

Giresun’un Piraziz ilçesine bağlı Bozat beldesinde 1960 yılında doğan Murat Aydın 1980 yılında İstanbul İmam Hatip Lisesi’nden, 1985 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Maliye Bölümü’nde “Yerel Yönetimlerde Farklı Yaklaşımlar ve Sosyal Belediyecilik Uygulamaları” konulu teziyle yüksek lisansını tamamladı.

Türkiye’de en uzun belediye başkanlığı rekoru 41 yıl ile Kastamonu İhsangazi Belediye Başkanlığı görevini yürüten Numan Omuzluoğlu’nda.

TOKAT’ın Niksar ilçesine bağlı Yazıcık beldesinde kesintisiz 35 yıldır belediye başkanlığı yapan Tuncer Uzunoğlu 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde 8’inci kez seçilerek Omuzoğlu’nun rekoruna yaklaştı.

6 dönem Güre Belde Belediye Başkanı seçildikten sonra 2014 Yerel seçimlerinde Edremit Belediye Başkanı seçilen Kamil Saka aralıksız 7 dönem seçimlerden galip ayrılarak, adını Türkiye’nin en uzun görevde kalan belediye başkanları arasında yazdırmıştı.

 

 

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL