Güncel Siyaset

OKYAR: SİYANÜRLE AYRIŞTIRMA SÖZ KONUSU DEĞİL

OKYAR: SİYANÜRLE AYRIŞTIRMA SÖZ KONUSU DEĞİL

(Şebinkarahisar Ajans/Gülsen AKYOL MUTLU) Nesko Maden İşletmeleri A.Ş’ye ait maden sahasında18 -Kasım 2021 gecesi yaşanan atık saha barajının taşması sonucunda yaşanan olumsuzluklar ve çevreye verilen, doğal yaşama verilen zararlar sonrasında olay yerine ziyarette bulunan Ak Parti Şebinkarahisar İlçe Başkanı Nejat Okuyar yetkililerden, sorumlulardan aldığı bilgiler doğrultusunda Şebinkarahisar’da bulunan flotasyon tesisinde siyanürle ayrıştırma yapılmasının söz konusu olmadığnı belirtti.

Okuyar açıklamaları şu ifadelerle dile getirdi;

Geçtiğimiz günlerde ilçemizde faaliyet gösteren Nesko Madenciliğe ait flotasyon tesisinde bulunan atık saha barajının patlamasıyla yaşanan üzücü olay nedeniyle tesis bölgesini ziyaret ettik.

Belediye Başkan Vekilimiz ve Köylere Hizmet Götürme Birliği Müdürümüzle, olayın yaşandığı günün ertesi gününden itibaren ilçemizde bulunan ÇED İzleme ve Çevre Denetimi Dairesi Başkanı Sayın Barış Ecevit Akgün’den olayın sebepleri, sonuçları ve şu an yapılan çalışmalarla ilgili bilgi aldık.

Daire Başkanımızdan Şebinkarahisar’da bulunan flotasyon tesisinde asla “siyanürle” ayrıştırma yapılmasının söz konusu olmadığı, mevcut taşan pasanın daha önceki analiz sonuçlarına göre çevreye olumsuz etkilerinin olmayacağını öngörmekle beraber, kesin kanaatin TUBİTAK’a gönderilen numunelerinin sonuçlarının gelmesiyle birlikte netlik kazanacağını bilgisini aldık.

Ayrıca Çağlayan Köyünden gelen ve Kılıçkaya Barajına dökülen dere mevcut yataktan alınarak başka bir yatağa deplase edilmiş ve baraja dökülen suyun atıkla ilişkisi kesilmiştir.

Öte yandan maden tesisinden Kılıçkaya Barajına giden dere yatağı 5 ekskavatör ve 10 kamyonla temizleme işlemine devam ediliyor.

Ayrıca görüştüğümüz Nesko Madencilik A.S icra kurulu üyesi civar köylerde bulunan vatandaşların uğradığı tüm zararın firma tarafından tazmin edileceği sözünü de bizlerle tekrar paylaştı.

Olayın büyüklüğüne bakıldığında can kaybı yaşanmaması en büyük tesellimiz olmuştur. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız Daire Başkanı düzeyinde olay yerindedir, Giresun Çevre Şehircilik il Müdürlüğümüz olay yerindedir, maden firmamız bütün imkânlarını seferber ederek olayın etkilerini hızla bertaraf etmektedir.

Hemşerilerimiz de, çalışanlarımız da, civar köylülerimiz de müsterih olsunlar;  süreci hem ilçemiz hem de maden firması açısından objektif olarak takip ediyoruz” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL