Güncel Kültür-Sanat

On Binlerce Giresunlu Kocayayla’da Buluşacak

On Binlerce Giresunlu Kocayayla’da Buluşacak

Marmara’nın En Büyük Yayla Festivali 25.Otçu Göçü Festivali Kocayayla’da Başlıyor

Her yıl Bursa ve çevresinden  on binlerce Giresunlunun katılımı ile düzenlenen Marmara Bölgesinin en büyük yayla festivali arasında yer alan 25.Otçu Göçü Yayla Festivali 1-2-3 Temmuz 2022 tarihlerinde Keles Kocayayla da düzenlenecek.

Bursa Giresunlular Derneği öncülüğünde düzenlenecek olan 25.Otçu Göçü Yayla Festivalinde çok sayıda ulusal ve yerel sanatçının sahne alacağı öğrenildi.

On Binlerce Giresunlu Keles ilçesi Kocayayla’da buluşacak

Pandemi nedeniyle 2 yıl ara verilen festival için yoğun bir mesai harcadıklarını belirten Bursa Giresunlular Derneği Başkanı Üzeyir Aktaş; “Atalarımızdan bizlere yadigar olan Otçu Göçü Geleneğini yaşatmak için bu sene 25.sini düzenleyeceğimiz festivalimiz için ilçe ve köy derneklerimiz ile koordineli bir şekilde hazırlıklarımızı tüm hızıyla sürdürüyoruz.  Kültürel değerlerin ön plana çıkacağı, birbirinden değerli sanatçının sahne alacağı festivalimizde on binlerce hemşerimizi en iyi bir şekilde ağırlamayı hazırlanıyoruz” dedi.

Ana Tema Topal Osman Ağa olacak

Festivalin ana temasının Atatürk’ün muhafız alay komutanı,  Gönüllü Giresun Uşaklarının oluşturduğu 42.ve 47. alaylardan, 47.Alay komutanı Gazi Topal Osman Ağa olarak işleneceğini belirten Bursa Giresunlular Derneği Başkanı Üzeyir Aktaş, geçtiğimiz günlerde Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Dr. Devlet Bahçeli tarafından meclise sunulan Milli Mücadele kahramanımız Giresunlu Gazi Osman Ağa’nın itibarının hukuken iade edilmesi amacıyla verilen kanun teklifini desteklediklerini belirtti.

Etkinlik 3 gün sürecek

1 Temmuz Cuma akşamında Kocayayla’da otantik sahnede sanatçıların sahne alması ile startı verilecek olan festival, 2 Temmuz Cumartesi tam gün devam edip, 3 Temmuz pazar günü akşamına kadar sürecek.

Etkinlik yapılacak alanın A Tipi Mesire Yeri olduğu için hemşerilerimizin  konaklama ve kamp kurma konusunda bir engelle karşılaşmayacağını belirten dernek başkanı Üzeyir Aktaş; “Etkinlik alanında lojistik anlamla tüm önlemlerimizi aldık. Girişimlerimiz sonucunda Keles Belediyesi tarafından alınan otopark giriş ücretini de 20 TL olarak alınması kararlaştırıldı. Tuvalet, su, ve elektrik gibi alt yapıların festivale katılacak hemşerilerimizin taleplerini karşılayacak şekilde giderildi” dedi.

Tüm Vatandaşlarımız Davetlidir

1-2-3 Temmuz’da Keles Kocayayla’da düzenlenecek olan tüm vatandaşlarımızı davet eden Bursa Giresunlular Derneği Başkanı Üzeyir Aktaş; “ Güzel bir festival  için hazırlıklarımızda sona geldik. Organizasyona katılan vatandaşlarımız; görevlilerimizin ve kamu görevlilerinin  yönlendirmelerini ve uyarılarını dikkate alması festivalimizin sorunsuz geçmesini sağlayacaktır” dedi.

Kaynak: Erdal Avcı (Giresun Havadis)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL