Kültür-Sanat

OSMAN AĞA YÜKSEK LİSANS TEZİ OLDU

OSMAN AĞA YÜKSEK LİSANS TEZİ OLDU

Tarihçi Murat Bıyık, Milli Mücadele kahramanı ve Mustafa Kemal Atatürk’ün Muhafız Alayı komutanı Topal Osman Ağa’nın hayatı ile ilgili yaptığı “Topal Osman Ağa’nın Hayatı ve Bibliyografyası” adlı yüksek lisans tezini tamamladı.

Tarihçi Murat Bıyık’ın Doç. Dr. Oktay Karaman danışmanlığında hazırladığı “Topal Osman Ağa’nın Hayatı ve Bibliyografyası” çalışması Prof. Dr. Sezai Balcı, Prof. Dr. İlhan Ekinci ve Doç. Dr. Oktay Karaman’ndan oluşan tez jürisi tarafından oybirliğiyle yüksek lisans tezi kabul edildi. Enstitüye teslim edilen yüksek lisans tezinin ilerleyen günlerde YÖK Ulusal Tez Merkezi tarafından yayınlanması bekleniyor.

Murat Bıyık, Tezin hazırlık aşamasında 1000’in üzerinde birinci derece belge, kaynak ve süreli yayının incelendiğini, Cumhurbaşkanlığı, ATESE ve Meclis Arşiv belgelerinin referans alınarak tezde konu ile ilgili yazılmış kitaplar ve makalelerin tamamı derinlemesine araştırıldığını, hakkında en çok dezenformasyon yapılan Kuvayı Milliye Komutanı Topal Osman Ağa hakkında objektif bir anlatım yapmayı amaçladığını belirtti.

Bıyık, tezinin ön sözünde çalışmayı Osman Ağa ve Abazıpkalıların destansı mücadelesini kuşaklara aktararak unutulmasına mani olan Osman Fikret Topallı ve Ömer Erden Menteşeoğlu’nun aziz hatıralarına ithaf ettiğini belirtti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL