Köşe Yazısı

PARTİ VEKİLİ İLE MİLLETVEKİLİ ARASINDAKİ FARK!

PARTİ VEKİLİ İLE MİLLETVEKİLİ ARASINDAKİ FARK!

PARTİ VEKİLİ İLE MİLLETVEKİLİ ARASINDAKİ FARK!

Genel seçimlere bir ay gibi kısa bir süre kaldı. Giresun yeni vekillerini seçecek. Hemen hemen birçok partide adaylarda köklü değişiklikler oldu.

Vekil adayları devamında vekiller belirlendi. Adaylarının açıklama, haber, vaat ve projelerini yakından takip etmiş birisi olarak siyasi deneyimi az ve Giresun a dair verilere hakim olmayanların söylediği ilk şey “İki ovamız var, salça fabrikası, turşu fabrikası kurulsun” oluyordu. Umarım bu dönem adaylar salçadan, turşudan başlamazlar.

Konumuz ovalar, salça ve turşu değil ama yeri gelmişken de belirteyim; Bafra’daki salça fabrikası yıllar önce bir girişimci tarafından işletilmiş ama o dönem bölgede sözleşmeli tarım kültürü üreticilerde oluşmadığından domatesleri Tokat’tan getirmek zorunda kalmış nihayetinde verimli işletememişti.

Gelelim Giresun a !!!

Geçtiğimiz yazılarda Giresun ve ilçelerine dair Sosyo Ekonomik Gelişmişlik Endeksi verilerini ve Giresun un kalkınması için yatırım planlama ile ilgili yazı kaleme aldığımım köşe yazısı yazmıştım.

Vekil adaylarına Giresun için geçmiş yıllarda hazırlanan; Lojistik Master Planı, Tarım Master Planı, Turizm Master Planı, İl Gelişim master planı vb bilgi döküman ve yazıları okunanlarının faydalı olacağını düşünüyorum.

Giresun için siyaseten hizmet etmek için Giresun u tanımak gerek. Giresun u tanımak için de Giresun verilerini oluşturan ana başlıklar olan Demografik, İstihdam, Eğitim , Sağlık , Rekabetçi ve Yenilikçi Kapasite , Mali , Erişilebilirlik , Yaşam Kalitesi göstergeleri ile bunların 60’dan fazla alt göstergelerindeki rakamlara hakim olmak gerek.

Bu da yetmiyor. Giresun a dair “parasız” yapılmış anket sonuçlarından sorunlara dair başlıklara hakim olmak gerek. Tabi bu verileri parti politikaları ile eşleştirmek ve seçmene / vatandaşa doğru iletişim araçları ile uygun mecralarda aktarmanız gerekiyor.

Siyasette Millete hizmet o kadar kolay değil ev ödevini iyi çakışmak geçmiş ve gelecek arasındaki farklılıkları iyi analiz etmek gerekir .

Bu itibarla vekillerin işi zor…

Zor çünkü bu vatandaş sizden önce çok adaylar gördü. Adayı bir köy kahvesinde iki soruyla mat eder vesselam. Ha! O zaman da stres yönetimi ve ilmi siyaset konularına hakim olmak gerekir ki vatandaş ile “sizi içerisine çektiği kurnaz siyaset alanına” düşmeyesiniz.

Adayların işinin kolay olacağı hususlar da var;

Seçmen kime oy vermeyeceğini iyi biliyor. Tepkisel oy verdiğinde oy vereceği partinin aday profiline bakmıyor. Aday listelerinde çoğunlukla yeni yüzler olduğu için vatandaşın “değişim” talebi yerine getirilmiş oluyor.

***

Bu tespitler uzar gider!

Şunu bilmek gerek. Giresun da ön seçim yapan bir siyasi parti olmadı. Sadece AKP temayül yoklaması yapsa da mevcut vekiller sokulmadığından sonuçlar ile aday sıralamaları farklı oldu.

Sözün özü; Sahadaki “vekil” adayları partilerin vekil adayları olarak sadece “partivekili” dir. Milletin vekili yani “milletvekili” olabilmek için Giresun u tanımak, Giresun a Giresun Lut’a inanmak, derdi ile dertlenmek, sürekli yanında olmak, gönlünde taht kurmak ve en az bir dönem vekillik yapmak gerek. Yoksa bu Giresun çoook adaylar ve de çok vekiller gördü.

Bu arada Giresun Sosyo Ekonomik Gelişmişlik Endeksi verilerine göre 81 il arasında 50 li sıraların üzerinde. Bakalım Giresun önümüzdeki 5 yılda kaç sıra yükselebilecek.

Kalın sağlıcakla.

İnş Müh Osman BAYRAM

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL