Güncel SonDakika Yaşam

Şebinkarahisar’da Maden İşletmesinin Faaliyetleri Durduruldu

Şebinkarahisar’da Maden İşletmesinin Faaliyetleri Durduruldu

Şebinkarahisar İstanbul sivil toplum kuruluşları platformu 2014 yılında yaptıkları Divan toplantısında Maden cevher atık toplama havuzlarının neden olacağı tehlikeyi gündeme getirmiş, ÇED raporlarına itiraz etmişlerdi.

İstanbul Şebinkarahisar Sivil Toplum Kuruluşlarının 2014 Yılında gündeme getirerek ÇED Raporlarına itiraz ettiği dilekçesinde belirtilen olumsuz bir durumda çevreye verilecek zararlar, 2021 Yılında meydana gelen kazayla birlikte ortaya çıktı.

Şebinkarahisar’da meydana gelen Maden atık havuzlarının patlamasıyla ilgili, DSİ 22.Bölge Müdürlüğü, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünden müteşekkil teknik heyet maden sahasında incelemeler yapmak üzere görevlendirildi.

Giresun Valiliğinden yapılan açıklama, Şebinkarahisar ilçesinde faaliyet gösteren maden firmasına ait atık barajında meydana gelen yıkılma sonucunda meydana gelen olumsuz durumun tespiti için, DSİ 22.Bölge Müdürlüğü, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünden müteşekkil teknik heyet sahada incelemeler yapmak üzere görevlendirildiği bildirilerek şöyle denildi.

Giresun ili Şebinkarahisar ilçesinde faaliyet gösteren Nesko Maden AŞ’nin atık barajındaki iç setinin 18.11.2021 günü saat 19.30 sıralarında yıkıldığı bilgisi alınması üzerine; DSİ 22.Bölge Müdürlüğü, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünden müteşekkil teknik heyet sahada incelemeler yapmak üzere Valiliğimizce görevlendirilmiştir.

Görevlendirilen teknik heyet tarafından olay yerinde yapılan ilk incelemede; sızma olayından yaklaşık 2 saat sonra ilgili firma tarafından yapılan müdahaleyle sızmanın önlenerek kontrolsüz atık su akışının kesildiği, kuşaklama kanalları yapılarak kirli suyun dinlendirilerek temizlenmeye çalışıldığı tespit edilmiştir. Bölgede; 5 ekskavatör, 2 Loder, 1 Greyder ve 3 kamyon ile temizlik çalışmaları devam etmektedir.

Can ve mal kaybının bulunmadığı olayda çevre ve insan sağlığı açısından herhangi bir riskin oluşmaması için kurumlarımız ve ilgili firma tarafından bölgede tüm tedbirler alınmıştır. Bölgeye yakın çevre köylerimizdeki vatandaşlara sahaya girmemeleri konusunda gerekli bilgilendirme ve uyarılar yapılmıştır.

Olay sonucu oluşan kirliliğin hangi boyutta olduğu ve oluşturabileceği çevresel etkiler yönünden detaylı incelemelere başlanılmıştır. Çevreye kontrolsüz bir şekilde yayılan atıkların içerisinde kimyasal madde vb. gibi tehlike oluşturabilecek bileşenlerin bulunup bulunmadığının tespiti ve çevresel etkilerinin değerlendirilebilmesi amacıyla olay yerinden gerekli numuneler alınmıştır.

Bu kapsamda mevcut çevre kirliliğinin önlenerek gerekli tedbirlerin alınması ve oluşabilecek daha büyük çevre kirliliğinin önüne geçilmesi amacıyla Valiliğimiz kararı ile firmanın faaliyetleri 2872 sayılı Çevre Kanununun 15. Maddesi gereğince süresiz olarak durdurulmuştur.

Analiz sonuçlarına müteakip sorumlular hakkında gerekli adli ve idari işlemler başlatılacaktır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL