Güncel Kültür-Sanat

TARİHTEN DERS ALMAZSAK TEKERRÜR EDER

TARİHTEN DERS ALMAZSAK TEKERRÜR EDER

Cumhuriyetin 100.kuruluş yıldönümü kutlamaları çerçevesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın himayesinde ve Giresun Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen 1. Doğu Karadeniz’de Rus İşgali ve Harşit Savunması Sempozyumu’nun  sonuç bildirgesinin yayınlandığı törene katılan Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar Harşit TV editörü Hakan Alim’in sorularını yanıtladı.

İki gündür Harşit ve Tirebolu’yu gezdiğini, Giresun Üniversitesi’nin ev sahipliğinde güzel bir sempozyum gerçekleştirildiğini belirten Dündar “Bu sempozyum ile tarihte yaşanmış çok acı olaylar var, bu acı olayların unutulduğu ya da bilinmediği, bu tür konuların tekrar gündeme gelmesi araştırılması üniversitelerimizin aslında vazifeleri arasında, bugün üniversitelerimiz de bunu yaptılar.” dedi.

Türkiye’nin Rusya-Ukrayna savaşında önemli bir rol üstlendiğini, üniversitelerin dünyada yaşanan bu süreçleri doğru tahlil etmesi gerektiğini belirten Dündar, “Tarih tekerrürden ibaret diyorlar. Tarihten ders alıyorsak ne ala alamıyorsak tekerrür etmiş olur. Tekerrür etmemesi gerekir. Buda hocalarımıza düşen bir görev. Burada güzel bir sempozyum yaşadık, katkısı olanlara teşekkür ediyorum” dedi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL