Güncel Kültür-Sanat

TİRDEF HARŞIT SAVUNMASINA DİKKAT ÇEKTİ

TİRDEF HARŞIT SAVUNMASINA DİKKAT ÇEKTİ

Tirebolu Dernekler Federasyonu (Tirdef) yönetim kurulu Topal Osman Ağa ile ilgili çalışmaları takip ederken bir yandan da Türkiye’nin 2. Canakkalesi olarak nitelendirilen Harşıt Savunması’na dikkat çekmek, Tirebolu halkını ve bürokrasini bu konuda bilgilendirmek, gurbet ile Tirebolu arasında köprü kuracak çeşitli etkinlikler yapmak amacıyla uzun zamandır çalışmalar yürütüyordu.

TİREBOLU’YU YÖNETENLER KAHVALTIDA BULUŞTU

Tirdef Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Aydın’ın seçim vaadlerinden biri de Tirebolu ile gurbet arasındaki etkileşimi artırmak, Tirebolu’nun sorunları konusunda da çalışmalar yapmaktı. Bu vaatleri doğrultusunda daha önce Tirebolu’da iftar etkinliği gerçekleştiren Tirdef yönetimi ikinci etkinlik olarak da 19 Kasım 2022 Cumartesi günü Tirebolu’daki tüm muhtarları bir araya getirmek amacıyla “Muhtarlar Buluşması” etkinliği gerçekleştirdi.

Tirdef Yönetim Kurulu adına Aydın Öztürk’ün, tüm köy ve mahalle muhtarlarını arayarak bu buluşmaya davet etmesine karşın katılımın yarı yarıya olması dikkatlerden kaçmazken bu buluşmaya Tirebolu Kaymakamı Muhammed Lütfi Kotan ve Tirebolu Belediye Başkanı Burhan Takır da katıldı. Kahvaltı programında Tirebolu Belediye Başkanı Burhan Takır yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verirken muhtarlar yaşadıkları sorunlar ve taleplerini dile getirdi.

KAHVALTININ SÜPRİZİ HAYMANA BELEDİYE BAŞKANI

Tirebolu Belediyesi ve Tirdef’in davetlisi olarak Tirebolu’da bulunan Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut, Belediye Başkan Yardımcısı Enver Yurtdaş ve Ankara İl Genel Meclisi üyesi Talip Kapıcı’dan oluşan Haymana Belediyesi heyeti de toplantıya katılarak sürpriz yaptılar.

Hüseyin Avni Alparslan mezarının bulunduğu Haymana’da Tirdef ile ortak çalışmalar yaparak bir şehitlik anıtı kazandıran Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut yaptıkları çalışmalar ile Tirebolulara bilgiler verdi.

Özdemir Turgut Haymana’da getirdiği hediyeleri Tirebolu Kaymakamı Muhammed Mütfi Kotan, Tirebolu Belediye Başkanı Burhan Takır ve Tirdef Başkanı İbrahim Aydın’a takdim ederken Haymana Belediye Başkan Yardımcısı Enver Yurtdaş kendi eseri olan “Geçmişiyle Buluşan Haymana” kitabını katılımcılara hediye etti.

Turgut kahvaltı programı ile ilgili “Haymana’nın tarihsel birikimi ve iki ilçe arasındaki tarih ve kader birliğine vurgu yapıp Belediyeler ve Sivil Toplum Örgütleri işbirliğinde yapılacak ortak çalışmaları değerlendirdik, tüm kardeşlerimizi İlçemize davet ettik.” açıklamasında bulundu.

HAYMANA HEYETİ HAYMANA CADDESİ’NDE

Haymana Belediyesi Heyeti, Tirebolu’da Belediye Meclisi’nin kararı ile Haymana Caddesi adı verilen cadde üzerinde bir gezinti yaparak burada yapılan çalışmaları yerinde gördü ve Belediye Başkanı Burhan Takır’dan Tirebolu ile ilgili bilgiler aldı. Heyet daha sonra Tirebolu’nun tarihi ve turistik yerlerini gezdi.

HARŞIT SAVUNMASI ŞEHİTLERİ ANILDI

Tirdef Yönetim Kurulu daha önceden planladığı Muhtarlar Buluşması ve Harşıt Savunması Şehitleri’ni anma programına Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut da heyeti ile birlikte katılarak Eymür Köyü’nde bulunan Harşıt Savunması Şehitleri mezarı başında anarak dua etti. Tirdef Yönetimi ve Haymana Heyeti şehitlerin mezarlarına karanfiller bıraktı.

Bu ziyaretler ile ilgili Özdemir Turgut yaptığı açıklamada, “Birinci Dünya Savaşı’ndaki Harşit Savunmasında şehit düşen Giresun ve Tirebolulu asker ve halkın yattığı Eymür köyündeki Şehitlikte, şehitlerin aziz hatıraları için dua ettik.” dedi.

HAYMANA HEYETİ OLUCAK YAYLASINDA

Eymür Köyü’nde bulunan Harşıt Savunması Şehitliği’ne yapılan ziyaretin ardından Tirdef ve Haymana Belediyesi Heyeti Eymür Muhtarı Sabri Gedik’in davetlisi olarak Olucak Yaylası’nı ziyaret ederek burada ikram edilen yöresel yemeklerin yenmesi ile ziyaret sona erdi.

İBRAHİM AYDIN: VAADLERİMİZİ GERÇEKLEŞTİRMEYE DEVAM EDİYORUZ.

Ziyaret sonrasında giresuntv.com.tr Genel Yayın Yönetmeni A. Öner Meral’e açıklamalarda bulunan Tirdef Başkanı İbrahim Aydın seçim vaadlerini gerçekleştirdiklerini belirterek, etkinliğe katılım sağlayan, Tirebolu Kaymakamı, Tirebolu Belediye Başkanı, Haymana Belediye Başkanı ve Muhtarlara teşekkür etti. Aydın “İstanbul’da kurulan Tirdef Tirebolu ile gurbet arasında bir köprü olma, Tirebolu’nun Tarihi değerlerini öne çıkarma, sorunlarını dile getirme ve çözüm arama noktasında üzerine bir sorumluluk almış ve bugüne kadar bu sorumluluk doğrultusunda çeşitli çalışmalar yapmıştır. Özellikle tarihimizin doğru anlatılması, Topal Osman Ağa’mızın itibarının iadesi konularında önemli mesafeler aldığımızı düşünüyorum. Harşıt Savunması’da tarihimizin önemli olaylarından biridir. Bu konuda da özellikle Eymür Köyü’nde bulunan şehitlerimizi ziyaret ederek bir bilinç oluşturma çabası içerisindeyiz. Harşıt Savuması Şehitleri’nin aynı Haymana Şehitlerimiz, Afyonkarahisar şehitlerimiz gibi resmi törenlerle anılması için çalışmalarımızı sürdüdeceğiz. Farklı fikir ve düşüncelere sahip ama uyumlu çalışan bir yönetim kurulumuz var. Bu yönetim kurulu ile birçok konuda başarılı olacağımızdan eminiz. Bugün geldiğimiz noktada bizlerle yarış içinde olan arkadaşlarımızın da takdirini kazandığımızı görüyoruz. Bu bizim doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Biz kendimizi daha yolun başında hissediyoruz. Çok daha önemli çalışmalara imza atacağımıza inanıyorum.” dedi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL