Güncel Siyaset

ÜNZİLE YÜKSEL: BAŞKA ŞEHİRDEN ADAY OLMAYI ASLA DÜŞÜNMEM

ÜNZİLE YÜKSEL: BAŞKA ŞEHİRDEN ADAY OLMAYI ASLA DÜŞÜNMEM

(ÖZEL RÖPORTAJ) İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Kadın Politikaları Başkanı Av. Ünzile Yüksel giresuntv.comtr editörü Osman Bayram’a verdiği özel röportajda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İyi Parti Kadın Politikaları Başkanlığı tarafından düzenlenen, Ankara spor salonunda düzenlenen “Büyük Kadın Buluşması” programını değerlendiren Yüksel, “‘Kadın yükselecek Türkiye Güçlenecek’ ve öncesinde ‘Kadın Yükselmezse alçalır Vatan’ mottolarımız hem çalıştaylarımızda hem de büyük buluşmamızda bu sloganlarla yürüyelim demiştik. 11 Aralıkta düzenleyecektik ancak genel başkanımızın yurt gezileri, bizim çalıştaylarımız ve kongre süreçlerimizden dolayı 25 Aralık tarihine aldık. Ankara’nın karakışında on binlerce insanın buraya gelmesi ve salonun içinin tamamen kadın olması aynı zamanda da on beş binin üzerinde de dışarı erkek olması bizi çok mutlu etti. Her birinin ayaklarına sağlık, tüm teşkilatlarımıza, partili olmadan da bu buluşmaya gelen kız kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Giresun’dan 8 otobüsle gelen hemşerilerime de çok teşekkür ediyorum” dedi.

81 ili kapsayacak şekilde 9 ilde çalıştaylar planladıklarını, bu çalıştaylardan altısını gerçekleştirdiklerini ve 3 il kaldığını belirten Yüksel, bu çalıştaylar bittiğinden Genel Başkan Meral Akşener’in Türkiye Ulusal Kadın Bildirgesi’ni açıklayacağını belirtti.

İyi Parti’nin Kadın Bakanlığı projesinin olduğunu ancak 6 masadan nasıl bir karar çıkacağını bilemediğini söyledi. Türkiye’de kadınların her alanda ayrımcılığa uğradığını kendi iktidarları döneminde bu ayrımı ortadan kaldırmak için çalışacaklarını söyledi.

Cumhur İttifakının iktidarını devam ettirmek için Millet İttifakına vurmayı kendisine politika edindiğini söyleyen Yüksel, Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı belli olsa, Doğalgaza yapılan zam yapılmayacak mıydı?, dolar 19’a yaklaşmamış mı olacaktı?, Millet İttifakı’nın adayı belli olduğunda Türkiye’nin tüm sorunları bitecek miydi? Şuna emin olun Millet İttifakı’nın adayı Türkiye’nin 13. Cumhurbaşkanı olacak. Buna herkes yürekten inansın, umudunu asla kaybetmesin dedi.

Asgari ücretin 8500 lira olarak açıklanmasının ardından birçok kişinin kendisini arayarak işten çıkarıldığını söylediğini belirten Yüksel, işverenin ve özellikle esnafın bu maliyetleri karşılayamayacağından işten çıkarmalar yaşanacağını ve işsizliğin artacağını söyledi. İktidarın yandaşlara verdiği destekten yerine işverenlere ve esnaflara destek vermesi gerektiğini, bu destekle en azından işsizliğin azalabileceğini belirtti.

Giresun’daki ilçe kongrelerinin tamamlandığını ve il kongresinin yapılacağını, ilde iki aday şu anda iki adayın olduğunu belirten yüksel, delegenin teveccühü bizim baş tacımız dedi.

Osman Bayram’ın yaklaşan seçimlerde adaylık düşünüyor musunuz sorusuna “Giresun’dan adayım. O şehrin kızıyım ben. O yeşil dağların mavi denizin mis kokulu ormanların oy yaylaların kızıyım. O nedenle Giresun’dan aday adayıyım diyelim. Ben orada doğup büyüdüm, meslek hayatım orada, eşimi bile Giresunlu seçtim. Allah nasip edecek halk da teveccüh edecek. Doğup büyüdüğün şehrim varken başka şehirden aday olmayı asla düşünmem.” dedi.

Ünzile Yüksel’in Özgeçmişi

Ünzile Yüksel, 1958’de Giresun’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Espiye ilçesinde tamamladı. Fatih Eğitim Fakültesinde Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü, ardından Anadolu Üniversitesi Tarih bölümü, son olarak da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Şu anda Anadolu Üniversitesinde İlahiyat Bölümü öğrencisi. 22 yıl Milli Eğitim Bakanlığına bağlı çeşitli okullarda öğretmenlik ve idarecilik yaptı. 2002 yılının Ağustos ayında öğretmenlik mesleğinden emekli oldu ve Giresun Sınav Dershanesi kurucu ortakları arasında yer aldı. Aynı zamanda bu dershanede öğretmen olarak görev yaptı. Halen Ceza, İdare ve Aile Hukuku dallarında serbest avukatlık mesleğini sürdürüyor. Ayrıca Giresun Barosu Kadın Hakları komisyonu üyesi. 2009 yılında Giresun Milliyetçi Hareket Partisi İl başkan yardımcılığı görevinde bulundu. 2011 ve 2015’de MHP milletvekili aday adayı oldu. Giresun Kuzeyin Kadınları Derneğinin kurucu başkanlığını yaptı. Giresun Deniz Yıldızı Derneğinde gönüllü olarak çalıştı. 2017 Kasım ayında İyi Parti’nin Giresun Kurucu İl Başkanı olarak atandı. 24 Haziran seçimlerinde milletvekili aday adayı olmak için Giresun İl başkanlığı görevinden ayrıldı.  İyi Parti’de 2 dönem Genel İdare Kurulu üyeliği, Merkez Disiplin Kurulu başkanlığı yaptı. Halen İyi Parti Genel Başkan Yardımcılığı ve Kadın Politikaları Başkanlığı görevini yürütmekte olan Yüksel evli ve 2 çocuk annesidir. 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL