Güncel Kültür-Sanat

ÜRETMEYEN HOCA ÇOCUKLARA SANAT ÖĞRETEMEZ

ÜRETMEYEN HOCA ÇOCUKLARA SANAT ÖĞRETEMEZ

2 Kasım 2022 Çarşamba günü Can Akengin Sanat Galerisi’nde “Ağaçla Yaşayanlar”, “Ağaçların Dili” adlı sergileri açan Doç. Dr. Nalan Okan Akın ve Doç. Dr. Elif Mamur Yılmaz Harşit TV editörü Hakan Alim’in sorularını yanıtladı.

Giresun Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Resim İş Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Elif Mamur Yılmaz, daha önce de Giresun’da sergiler açtığını belirterek “Bu sergide toplumun ortak noktası olan temalara da yer vermeyi amaçladık ve bu yüzden ağacı seçtik özellikle” dedi.

Hakan Alim’in üniversitede güzel sanatlar adına ne gibi çalışmalar yaptığı sorusuna yanıtlayan Yılmaz, “Üniversitede genellikle resim iş öğretmenliği eğitimi veriyoruz. Nasıl iyi bir öğretmen olunur sanat alanında, öğrencilere nasıl bir eğitim verilir, hangi konular nasıl anlatılır ya da kendileri nasıl sanatçı olabilir, bunu toplumla nasıl paylaşabilir mantığı üzerinden gidiyoruz. Buna yönelik sergilerimiz, etkinliklerimiz oluyor. Bizden de model olmamızı bekliyorlar. Yani üretmeyen bir hoca çocuklara sanat yapmayı öğretemez.

Giresun Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Nalan Okan Akın sergide ağaçları teme olarak aldığını, çocukları çok sevdiği için ağaçlarla çocukları bütünleştirdiğini belirtti. Akın “Tematik olarak ağaçların çocuğa dönüşmesi bazen de çocukların ağaca dönüşmesine vurguda bulundum. Resimlerimin yanında bez bebeklerim de var. Onları ağaç çocuklara benzettim. Ağaçların çocuğa dönüşmüş hali diyebiliriz.” dedi.

Hakan Alim’in Giresunlunun sanata bakış açısını nasıl değerlendiriyorsunuz sorusuna Akın “Birçok küçük şehirde olduğu gibi Giresun’da da bir potansiyel var. Onu ortaya çıkarmak önemli. Giresun’da insanlar sanki daha duyarlı gibi. Açtığımız sergi alanı çok güzel, buraya gelenlerle bir farkındalık oluşturuyoruz.” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL