Dünya Genel Güncel Kültür-Sanat Siyaset

Yücel Bulut: Topal Osman Giresun’a Sıkışmış Milli Bir Kahraman Değildir

Yücel Bulut: Topal Osman Giresun’a Sıkışmış Milli Bir Kahraman Değildir

TİRDEF ve HARŞİTFED yönetim kurulu üyeleri 8 Haziran’da Milis Yarbay Topal Osman Ağa’nın itibarının iadesi ile kanun teklifi veren MHP Hatay milletvekili Lütfi Kaşıkçı ve Tokat milletvekili Yücel Bulut’u ve MHP MYK üyesi Volkan Dudu’yu TBMM’de ziyaret etti.

Ziyarette Tokat milletvekili Yücel bulut Topal Osman Ağa ve ülke gündemiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Bulut’un açıklamaları şöyle:

Topal Osman ile ilgili bilgimiz asgari bir düzeyde idi. Yoğunlaştıkça çok daha ilginç durumlar ortaya çıktı. Okurken aklımıza bir şey geldi. Topal Osman Ağa çatışmanın yaşandığı akşam hayatını kaybetmiş, ama tek başına değil, yanında başka hayatını kaybedenler de var, bunlar kim bunlar nerede diye merak etmiş cevabını da bulamamıştık.

Kanun teklifinin verildiği akşam ilginç bir olay yaşandı. Tokat’ın Niksar ilçesinden bir çepni köyünden beni aradılar. Yaşlı bir amca ağlayarak hanımlar sizin için şu anda dua ediyorlar, yasin okuyorlar. Allah Allah dedim. Bizim Niksar’ın Topal Osman ile ne alakası var. Giresun, Gümüşhane, Kürtün bölgesinden bizim bölgemize bir hayli göç var ve birçok Çepni köyümüz var. Sonradan öğrendik ki Topal Osman’ın yanında ölenlerden iki tanesi Niksar’ın Çepni köyünde toprağa verilmiş. Kuşaktan kuşağada onlar köyün içinde bir kahramanlık figürü olarak anılıyorlarmış. Bu olay bizim içinde ilginç bir tecrübe oldu.

Topal Osman Giresunlular için bir gurur. Sosyal medyada zaman zaman şu yorumlara rastlıyoruz. Bizim Giresun’un Topal Osman’nın itibarının peşine bakın Tokatlı, Hataylı, Osmaniyeli düşmüşler. Kolay kolay sosyal medyadan cevap vermesemde onlara cevabını verdim. Topal Osman Giresunludur, Giresun’un gururudur ancak mücadele hayatı Giresun’un sınırlarına sıkışmış değildir. Dolayısıyla Giresunluların ceddi ve atası olduğu kadar bizim de ceddimiz ve atamızdır. Bizim de iftihar kaynağımızdır. Anayurdun dört tarafında Balkanlar’dan tutun iç isyanların bastırılmasına kadar fedakarca mücadelesiyle tüm vatanın savunmasında görev almış bir vatan evladıdır.

Giresunluları biz zaten seviyoruz. Ama Topal Osman gibi bir ecdadla bizi buluşturduğu için Giresunlulara ayrıca müteşekkiriz ve kendi ecdadımız kendi ceddimiz olarak görüyoruz. Giresun’a sıkışmış bir milli kahraman değildir. Vicdanlarda gönüllerde Türk’ün ayak bastığı her yerde itibarı çoktan iade edilmiş ve kalplerde yaşayan bir insandır.

Bugün cumhuriyetin 100. Yılına doğru ilerlerken Sayın Genel Başkanımızın ortaya koyduğu iradeyle cumhuriyetimiz 100. Yılını tamamlamadan cumhuriyetimize baş olan çok önemli bir figür olan Osman Ağa ile ilgili parlementoda haksız olarak verilen bir kararı ortadan kaldırmak, vicdanlardaki itibari aslında hukuki olarak da ortadan kaldırmaya çalışıyoruz.

Aynı zamanda bu coğrafyada Türk milletinin bekası için bir irade ortaya koyan bir kahramanlık ortaya koyan herkes bu gün dahil bir itibarsızlaştırma çalışmasıyla karşı karşıya kalmıştır. Bugün genel başkanımız da hiçbir şahsi menfaat beklentisi olmaksızın, fedakarca, hiçbir koltuk arayışı ve beklentisi olmaksızın, hiçbir pazarlığın tarafı olmaksızın ortaya koymuş olduğu bir politikanın belirli bir kesim tarafından itibarsızlaştırmak için 20 yıldır uğraşıyorlar.

Demekki bu coğrafya da bu toprakları sevmenin böyle bir bedeli var.

Algıyı yönetme gücü ne acıdır ki 200 yüzyıldır bu coğrafyada ilk gazetemizin çıkmasıyla beraber (ilk gazetemizi de bir gayrimüslim çıkardı.)  basın, algıyı yönetme gücü bir türlü millileşemedi. Millileşemeyince de Türk milletinin bekası ve menfaati üzerine kim gayret gösteriyorsa onu milletin gözünden düşürebilmek ve itibarsızlaştırmak için muhakkak bir algı yönetimi beraberinde başlıyor.

Topal Osman ile ilgili de ortaya koymuş olduğu yüksek fedakarlığın neticesi olarak geleneği hiç değiştirmediler ve olayın yaşandığı günden itibaren bugüne kadar sizlerin de takip ettiğiniz kadarıyla gayri millilerin bir itibarsızlaştırma çabası var. Çok şükür ki milletimiz bugün güncel olan itibar suikastlerine itibar göstermediler. Topal Osman ile ilgilide yüzyıldır belirli bir membadan sürekli itibarsızlaştırmaya geçit vermedi ve gönüllerde yaşattı.

Şimdi burada Lütfi beyinde belirttiği gibi dünyaya bir mesaj veriyoruz.

Yüzyıldır Türk milletinin mayasında fıtratında değişen hiçbir şey yok. Zaten itibarı vicdanlarımızda ve gönüllerimizde mevcuttu. Alın madem hala ısrarla Türk Milletinin değer yargılarına karşı saldırılarınıza devam ediyorsunuz, bizde size buradan TBMM’den bir cevap verelim demektir bu.

Ne yazik ki bir iddia nedeniyle yüzyıldır suçlanan bir insan diğer tarafta hakkında mahkeme kararı olan bir değil bir den çok iddia ve isnat bulunan gayri milli her türlü faaliyetin içerisinde olan bu başka Osmanların beşine düşenler, onları çıkarabilmek için adliye kapılarında nöbet tutanlar, her gün manşet atanlar, her gün köşe yazıları yazanlar mevzu Topal Osman olunca çark etmeye başladılar ve maskeleri bir kez daha düşmüş oldu. Onlardan gür bir ses beklerdik, bir samimiyet beklerdik. Hem kendi vicdanlarıyla hesaplaşmak için bir fırsat olacaktı onlara hem mazileriyle hesaplaşma ve samimiyet testi olacaktı. Bunda da yine sınıfta kaldılar ve başka Osmanların peşine düştüler.

Bu toprakların çocuğu olarak vakti zamanında yapayalnız ve sadece yanına sadece inanmış Giresun uşaklarını alarak Türkiye’nin dört bir yanında mücadeleye koşmuş Topal Osman’ın torunları olarak bizler de kimsesiz ve sahipsiz olsak da biryerlerden alkış beklemeden, bir yerlerden onay beklemeden, küresel dünyanın bizi alkışa boğmasını beklemeden Topal Osman ve Onun aziz hatırasına sahip çıkma konusunda tıpkı Topal Osman ve arkadaşlarının yüzyıl önce  göstermiş olduğu irade gibi iradeyle genel başkanımızın himayesinde ve elbette onun kudretiyle yola çıktık. Sizlerde bu gururu ve duyguyu paylaşıyor sunuz haklı olarak. Bunu da belirli bir nihayete erdireceğimizi umuyorum. Sizlerinde çalışması ve katkısıyla inşallah nihayete erecek.

Ziyarette Eyüp Sultan Belediye Meclis Üyesi Serkan Cihan, TİRDEF Genel Başkanı İbrahim Aydın, Harşit Federasyonu Genel Başkanı Temel Bilecen, Çepni Federasyonu Genel Başkanı Recep Genç, Büyük Osmanlı Derneği Başkanı Soner İbiç, Göktürk Giresunlular Derneği Başkanı Mustafa Şener, Doğankent Çevre Köyleri Derneği Başkanı Turan Kabadayı,  Tirebolu Danışman Köyü Derneği Başkanı Mehmet Okurlu, Tirebolu Yukarı Boğalı Köyü Derneği Başkanı Aydın Öztürk, Özlü Köyü Derneği Başkanı Alaattin Altay, TİRDEF Yönetim Kurulu Üyeleri Seyhan Öztürk, Erdal Karadeniz, Yalçın Altay, Bahattin Öztürk, Sarıyerli Giresunlular Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Nedim Yolcu, GİRMEP Başkan Yardımcısı Aydın Kömürcü katıldı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL