Dünya

15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü Etkinliği

15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü Etkinliği

Giresun il tarım ve orman müdürlüğünden yapılan açıklamada ;

Kadınların Tarımsal alanlarda, üretimde, kaynakların sürdürülebilir kullanımında, gıda üretiminde ve gıda güvenliğinde önemli konumlarından hareketle 15 Ekim, uluslararası kamuoyu tarafından “Dünya Kadın Çiftçiler Günü” olarak ilan edilmiştir. Konuyla ilgili olarak Giresun İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Muhammet Angın aşağıdaki açıklamayı yaparak, kadın çiftçilerin gününü kutladı:

“Tarih boyunca kadınlarımızın üretkenliği, toprakla bütünleşmesi, kadının alın terinin, toprak için bereketin kaynağı olduğu yıllar içinde karşılığını bulmuştur. Tarımsal üretimin ve kırsal hayatın sürekliliğinin sağlanmasında kadınlarımız önemli bir rol üstlenmişlerdir. Dünyada tarımsal iş gücünün yüzde 43’ünü kadınlar oluşturuyor. Türkiye’de de kadın ve erkeklerin neredeyse eşit sayıda istihdam edildiği tek sektör tarım sektörüdür.

Kadın çiftçilerimiz; bilgi ve becerilerini tarım alanında emek verip geliştirerek tarlasında, bahçesinde, serasında, ahırında  gece gündüz demeden çalışarak ailesine, evine, dolayısıyla ülkenin ekonomik büyüme ve sosyal gelişimine büyük ölçüde katkı sağlamaktadırlar.

İlimiz Merkez Okçu Köyünde, “15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü Kutlama Etkinliği” düzenlenmiş olup  kadının tarımsal alanda gösterdiği çaba ve katkının önemi vurgulanmıştır. Bu duygu ve düşüncelerle; emek ve sevgiyle toprağı bereketlendiren, emeği üretime geçiren kadınlarımızın Dünya Kadın Çiftçiler Günü kutlu olsun, üreten elleri dert görmesin.” sözlerine yer verildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL