Sağlık

Dünya Serebral Palsi Gününde Pediatrik Rehabilitasyon Ünitesi Açılışı Yapıldı

Dünya Serebral Palsi Gününde Pediatrik Rehabilitasyon Ünitesi Açılışı Yapıldı

Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yaklaşık bir yıl önce hizmet vermeye başlayan Pediatrik Rehabilitasyon Ünitesi 6 Ekim Dünya Serebral Palsi Gününde İl Sağlık Müdürümüz Doç. Dr. Muhammet BULUT, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Ünal ÖZEK, Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Berkan ŞAHİN ve Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Fazıl KULAKLI’nın katılımları ile resmi açılışını gerçekleştirdi.

Bu anlamlı günde Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Pediatrik Rehabilitasyon ünitesinde serebral palsili çocuklarımızla gerçekleşen buluşmanın ardından Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalından Dr. Öğr. Üyesi Zerrin KASAP Serebral Palsi Hastalığı ve Pediatrik Rehabilitasyon Ünitesinde hangi fizik tedavi uygulamalarının yapıldığı hakkında açıklamalarda bulundu;

“Serebral palsi, gebelikte veya doğumdan sonraki ilk birkaç yılda bebeğin beyninde gelişen bir hasar sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu hasara bağlı olarak çocuklarda hareket ve duruş bozuklukları, nöbetler, duyu, algı, iletişim ve davranış bozuklukları görülebilmektedir. Bu nedenle birden çok branş ile ortaklaşa takip gerektiren bir hastalıktır. İlerleyici bir hastalık olmamasına rağmen hasarın kalıcı olması nedeniyle tedavisi ömür boyu devam etmektedir. Hastalığın erken tanınması ve rehabilitasyon uygulamalarına erken başlanması, fonksiyonel kaybın minimal düzeyde tutulması açısından çok önemlidir. Biz çocuk hastanemizde Pediatrik branşlar, Ortopedi, Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi ile iş birliği içerisinde bu hastalığı kapsamlı olarak takip etmekteyiz. Yalnızca çocuk hastaları kabul ettiğimiz pediatrik rehabilitasyon ünitemizde fizyoterapistlerimiz Ebru Yavuzer, Pınar Akyol, Ayşe Taşkıran ve konuşma terapistimiz Emine Bahar ile rehabilitasyon programlarımızı yürütüyoruz. Tedavide fizik tedavi ve egzersiz uygulamalarından, yardımcı cihazlardan, spastisiteye (aşırı kas kasılmalarına) yönelik ilaç tedavileri ve kas içi toksin uygulamalarından faydalanıyoruz. Uygun çocuklarımızda botulinum toksin (botox) uygulamalarını, anestezi ekibimizin de desteği ile, genel veya lokal anestezi altında uyguluyoruz. Serebral palsili çocuklarımızın engelliliklerini en aza indirmek, sosyal yaşama katılımlarını arttırmak, ufak müdahalelerle hem çocuklarımızın hem de ailelerinin hayat kalitelerini iyileştirmek en büyük amacımız” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL