Güncel Kültür-Sanat Sağlık

BAĞIMLILIK KALITSAL BİR HASTALIKTIR

BAĞIMLILIK KALITSAL BİR HASTALIKTIR

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Balcıoğlu Giresun sivil toplum kuruluşu temsilcilerine bağımlılık konusunda bir seminer verdi.

İstanbul Giresunlular Çevre Kültür ve Dayanışma Derneği’nin lokalinde gerçekleştirilen seminerin açılış konuşmasını yapan dernek başkanı Abdurrahman Akalın dernek çalışmaları ile ilgili bilgi verdikten sonra “Bu etkinliği gerçekleştirme amacımız yeni yönetim olarak Giresun’un değerlerini hemşehrilerimiz ve üyelerimizle buluşturma projesidir. Bu amaçla ilk seminerimizi yine bir değerimiz olan Jeoloji Mühendisi İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Öztürk hocamızla madenler konusunu işleyerek gerçekleştirdik. Bu günkü konuğumuz kendi alanında otorite olan değerli bir hemşehrimiz Prof. Dr. İbrahim Balcıoğlu bağımlılık konusunda bizleri bilgilendirecek. Değerli hocama ve siz katılımcılara bugünkü etkinliğimize katıldığınız için teşekkür ediyorum.” dedi.

Mesleki yaşamı ve mesleği ile ilgili dünyadaki gelişmelerle ilgili bilgi veren Prof. Dr. İbrahim Balcıoğlu bağımlılık nedir? Neler bağımlılık olarak nitelendirilir ve bağımlılığın birey, aile ve toplum yaşamına olan etkileri konusunda bilgiler verdi.

BAĞIMLILIK BİR HASTALIKTIR

Bağımlılık konusunda bilgilendirmesinde önemli bilgiler veren Balcıoğlu, “Bağımlılık bir hastalıktır, yani bir beyin hastalığıdır. Psikolojide mantık yoktur. Yani psikolojide iki kere iki her zaman dört etmez, bazen üç eder bazen beş eder. Bağımlılık bir kişilik bozukluğudur. Bütün bağımlılıkların mekanizması aynıdır. Ayrıca bağımlılık genetik bir rahatsızlıktır. Anne ve babadan sadece kromozomlar geçmez. Bağımlılıklarda kalıtsal olarak çocuklara aktarılır” dedi.

HEDEF HER ZAMAN GENÇLERDİR

Özellikle madde bağımlılığında her zaman hedefin gençler olduğunu belirten İbrahim Balcıoğlu, “Özellikle terör örgütlerinin gelir kaynaklarını büyük kısmını uyuşturucu oluşturuyor. Bu da uyuşturucu kullanma yaşını bayağı aşağılara çekti. Uyuşturucu madde satıcıları da kendilerini kurtarmak için kullanıcı olarak gösterip bu işten kendilerini kurtarmaya çalışıyor. Devlet onları tedavi için hastanelere yönlendiriyor. Devlet hapishanelerde yer kalmayınca birçok uyuşturucu bağımlısını denetimli serbestlik verilerek serbest bırakıldı. Türkiye’de 2010 yılında 100 bine yakın 18 yaşın altında genç denetimli serbestlikten yararlandı. Eğer Bulancak’da uyuşturucu yakalanıyorsa burada kullanıcısı var demektir. Uyuşturucu kullanan ailelerin işleri çok zordur.” dedi.

BAĞIMLILIK GENİŞLİYOR

Genel olarak uyuşturucu kullanımının bağımlılık olarak değerlendirildiğini söyleyen Balcıoğlu, “Uyuşturucu madde bağımlılığı genişliyor. Uyuşturucu bağımlığının dışında kumar, bahis, internet de bağımlılık olarak değerlendiriliyor. Bunun yanında insanın insana bağımlılığı da bir hastalıktır.” dedi.

SANAL BAĞIMLILIK ÇOK TEHLİKELİ HALE GELDİ

Türkiye’de internetin yaygınlaşmasıyla birlikte sanal bağımlılığın da arttığını belirten Balcıoğlu, “Sanal bağımlılık boşanma oranlarını artırdı. Türkiye 10 kişiden 49’u boşanıyor. Sanal bağımlılık aynı zamanda eşcinsel ilişkiler, ensest ilişkiler ve sapkınlığı da artırdı. Bunun yanında aile içi şiddet de arttı. Uzun süre bilgisayar başında oturanların gözyaşını azaltıyor. İnsanda göz yaşının azalması da intiharları tetikliyor. Bu nedenle özelikle çocuklarımızı bu sanal dünyadan mümkün olduğunca uzak tutmakta fayda var. Çocuklarımızın nerelere girdiğini ve nelere baktığını takip etmemiz çok önemli.” dedi.

Balcıoğlu her sigara içenin bağımlı olmadığını ancak bağımlılığın sigara içerek başladığının altını çizerek bütün bağımlılıkların birbirini desteklediğini belirtti.

Etkinlik sonunda İstanbul Giresunlular Çevre Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Abdurrahman Akalın tarafından Prof. Dr. İbrahim Balcıoğlu’na günün anısına bir plaket takdim edildikten sonra birlikte çekilen hatıra fotoğrafı ile seminer sona erdi.

Seminere Doğankent ve Çevre Köyleri Derneği Başkanı Turan Kabadayı, Arnavutköy Giresunlular Dernek Başkanı Yücel Çam, Küçükçekmece Giresunlular Derneği Başkanı Fahri Aydın, Kartal Giresunlular Dernek Başkanı Cengiz Demirkaya, Maltepe Giresunlular Dernek Başkanı Hakan Öztürk, İgeder Başkanı Asiye Kocademir, Girdef Kurucu Başkanı Fatih Kuloğlu, Göreleliler Dernek Başkanı Tayyar Aksu, Zeytinburnu Pir-Bul dernek başkanı Yüksel Toraman, İgeder Onursal Başkanı Arif Dede ve derneğin yönetim kurulu ile dernek üyeleri katıldı.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL