Sağlık

İl Sağlık Müdürlüğünden Ekim Ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı Etkinlikleri

İl  Sağlık Müdürlüğünden  Ekim Ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı Etkinlikleri

İl sağlık müdürlüğü internet sitesinden ;

“Meme kanseri, ülkemizde kadınlarda en sık görülen kanserdir. Erken evrede tespit edilmesi mümkün olan bu kanser ile mücadelede, toplumun bilgilendirilip, bilinçlendirilmesi önemlidir. Bu amaçla 2004 yılından buyana “Ekim Ayı Meme Kanseri Farkındalık Etkinlikleri” yurt genelinde düzenlenmektedir. İlimizde de ay boyunca etkinlikler devam etmektedir.

Ekim Ayı Meme Kanseri Farkındalık etkinlikleri kapsamında İl merkezinde ve ilçelerde Toplum sağlığı merkezlerince ve KETEM (Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi) tarafından halk eğitimleri ve stant etkinlikleri düzenlenerek toplumun meme kanseri konusundaki farkındalığı arttırılmaya çalışılmaktadır. Ayrıca köy okullarında da öğrencilere “Kanserden Korunma” konulu çizgi film gösterisi yapılmış, “Kanserde Erken Teşhis Hayat Kurtarır” sloganlı kalemlik, kırtasiye malzemesi ve balon ile okuma kitabı verilmiştir. Öğrencilerin annelerine de yüz yüze meme kanseri tarama programı hakkında eğitim verilmiş ve broşürler dağıtılmıştır.

Ayrıca 12 Ekim 2022 tarihinde Müdürlüğümüzce Giresun Valiliği önünde stant açılarak halkımıza konu hakkında bilgilendirme yapılmış, broşür, balon ve meme kanserinin farkındalık rengi olan pembe kurdeleler dağıtılmıştır. Ardından Giresun Valiliği önünden başlayıp Gençlik Merkezinde son bulan yürüyüş etkinliği düzenlenmiştir. Etkinliğe İl Sağlık Müdürümüz Doç. Dr. Muhammet Bulut, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Ünal Özek, Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Fazıl Kulaklı, Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Berkan Şahin, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Dt. İsmail Bekçi, sağlık çalışanları ve öğrenciler katıldı. Yürüyüş sonrasında İl Sağlık Müdürümüz Doç. Dr. Muhammet Bulut tarafından meme kanseri hakkında bilgilendirme konuşması yapılmıştır. Ardından pembe balonlar gökyüzüne uçurularak program sonlandırılmıştır.

Ay boyunca devam edecek etkinlikler dahilinde Müdürlüğümüz instagram hesabı üzerinden Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi’nde görevli Uzm. Dr. Neslişah Gürel Köksal’ın katılımı ve Müdürlüğümüz personeli Pınar Yiğit’in moderatörlüğünde “Meme Kanseri” konulu canlı yayın programı düzenlenecek olup tüm halkımız davetlidir”. açıklaması yapıldı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL