Genel

Giresunda Afete Hazırlık Eğitimi Ve Afet Tatbikatı Yapıldı

Giresunda Afete Hazırlık Eğitimi Ve Afet Tatbikatı Yapıldı

13 Ekim Dünya Afet Risklerini Azaltma Günü kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 81 ildeki okullarımızda afete hazırlık eğitimi ve afet tatbikatı planlanmış olup bu kapsamda ilimizde; Giresun İl Milli Eğitim Müdürlüğü, AFAD, Giresun Belediyesi ve 112 Acil Yardım Müdürlüğü iş birliğinde Nurettin Canikli Anadolu İmam Hatip Lisesinde 13 Ekim Perşembe günü saat 14.00’te afete hazırlık eğitimi ve afet tatbikatı gerçekleştirildi.

Programın eğitim bölümünde; görevliler tarafından katılımcılara ve öğrencilere “Afet Mobil Uygulaması” ile “Tahliye Uygulaması” konularında bilgiler verilerek video gösterimleri yapıldı.

Programın devamında yer alan tatbikat aşamasında; deprem anı (ÇÖK-KAPAN-TUTUN) uygulamaları, bina tahliyesi, binada mahsur kalan yaralı ve afetzedelerin ekipler tarafından kurtarılması ve toplanma alanında buluşma gibi senaryo ve faaliyetler icra edildi.

Tatbikat sonrasında ise MEB AKUB (Arama Kurtarma Birliği), AFAD, Belediye İtfaiye Müdürlüğü ve 112 Acil Yardım ekiplerinin okul bahçesinde kurdukları stantlar, protokol üyeleri ile öğretmen ve öğrenciler tarafından ilgiyle gezildi. Afetlere müdahalede kullanılan araç, gereç ve teçhizatlar konusunda yetkililer tarafından protokol üyelerine ve öğrencilere bilgiler verilerek tanıtımı yapıldı. Görevliler tarafından katılımcı ve öğrencilere “Afet Risklerinin Azaltılması” konulu broşürler dağıtıldı.

Programa; Vali Yardımcısı Muhammet Çiftci, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Tuncer Turan, il protokol üyeleri, MEB AKUB, AFAD, Giresun Belediyesi ve 112 Acil Yardım Müdürlüğü ekipleri ile öğretmen ve öğrenciler katıldı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL