Yaşam

Harşıt’ın Doktor Mustafa’sı Vefat Etti

Harşıt’ın Doktor Mustafa’sı Vefat Etti

Harşıt’ta doktor Mustafa olarak bilinen Genel Cerrah Opr. Dr. Mustafa Güvendi 19 Şubat 2023 pazar günü sabah saatlerinde tedavi gördüğü İstanbul Şişli bulunan Amerikan Hastanesinde hayata gözlerini yumdu.

Uzun yıllardır Amerika Oregon Ohia’da genel cerrah olarak görev yapan Mustafa Güvendi yaklaşık 10 yıldır İstanbul Beykoz’da ikamet ediyordu. İlerlemiş yaşına rağmen halen Amerika’daki görevine devam eden Güvendi, 6 ay amerikada kalarak ameliyatlara giriyor ve birçok doktorun yetişmesi için çalışıyordu.

Hastalığı sürecinde vefatı durumunda çok sevdiği Çatalağaç Köyü’ne defnedilmesini isteyen Mustafa Güvendi’nin naaşı bugün uçak kargosu ile Ordu-Giresun Havalimanına, oradanda Tirebolu Devlet Hastanesi morguna kaldırılacak. 20 şubat Pazartesi günü Doğankent Ulu Camii’nde öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından naaşı Çatalağaç Köyü Güni Mezarlığına defnedilecek.

MUSTAFA GÜVENDİ KİMDİR

1936 yılında Doğankent Çatalağaç Köyü’nde dünyaya geldi. Okula gitmeden okuma-yazmayı öğrendiği için ilk okula kaydedilerek ilk okul diplomasını almasının ardından eğitim hayatına devam eden Mustafa Güvendi İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp fakültesini 1964 yılında bitirdikten sonra Kars Kağızman’da doktorluk mesleğine başladı. Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde ihtisas yaparak Genel Cerrah olan Mustafa Güvendi 1977 yılında askerlik vazifesini yaptıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi tarafından Amerikaya eğitim amacıyla gönderildi.

1977-78 yıllarında Toledo Üniversitesi’nde stajer cerrahlık yaptıktan sonra 1979-1983 yıllarında yine aynı üniversitede cerrahi ihtisas yaptıktan sonra Oregon, Ohia’da uzun yıllar Genel Cerrah olarak görev yapan Mustafa Güvendi’nin tıbbi lisansı 2022 yılında kadar aktifti. Kanser üzerine çeşitli araştırmalara katılan ve dünyanın birçok ülkesinde kanser ile ilgili birçok konferans veren Mustafa Güvendi, görevi sırasında birçok öğrenci yetiştirdi. Evli olan Mustafa Güvendi’nin çocuğu yoktu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL