Genel Güncel Kültür-Sanat SonDakika

HARŞİT İSMİ ANCAK ÇANAKKALE İLE EMSAL TEŞKİL EDER

HARŞİT İSMİ ANCAK ÇANAKKALE İLE EMSAL TEŞKİL EDER

Harşit Federasyonu 2. Olağan Genel Kurulu’nu 20 Şubat 2022 Pazar günü Bağcılar Belediyesi Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi.

Federasyon kongresini, müze gezisi ve Harşit Savunması’nın konu edildiği bir panelle gerçekleştirerek federasyon yönetimi sivil toplum kuruluşları içerisinde de bir ilke imza attı.

HARŞİT RUHUNU SALONDA DAHA İYİ GÖRDÜK

Harşit Federasyonu Başkanı Temel Bilecen yaptığı açılış konuşmasında federasyonun kurulma süreci ve yakalanan Harşit ruhuna dikkat çekti.

Bilecen “Bugün kongremize Giresun’dan, Bursa’dan ve çeşitli ilçelerden gelen insanlarımız federasyonumuzun yakaladığı Harşit ruhunun ne kadar güçlü ve önemli olduğunu göstermiştir. Bir daha dönmemek üzere memleketten yola çıktığımızdan bugüne geldiğimizde derneklerde aldığımız görevler sayesinde memleket sevgisinin ne olduğunu görme şansımız oldu. Bir Çanakkale Bir de Harşit Vadisi geçilmez sloganımıza bazı siyasilerin tepeden tepeye mermi atmışlar, böyle savunma olmaz diyenlere bugünkü yapacağımız kongre en büyük cevabı verecektir. Pandemi, memleketimizde yaşanan sel felaketi ve İzmir’de yaşanan deprem süreçlerinde federasyon olarak çok ciddi yardımlarda bulunduk. Bu süreçte federasyonumuza inanan ve bizlere destek olan hayırseverlerimize teşekkür ediyoruz.” dedi.

HARŞİT İSMİ ANCAK ÇANAKKALE İLE EMSAL TEŞKİL EDER

Temel Bilecen 1962 yılında Doğankent olarak değiştirilen Harşit isminin geri alınması için yaptıkları çalışmalar konusunda da bilgi verdi.

Bilecen “13. Giresun Günleri’nde topladığımız imzalar ve hazırladığımız Harşit ismi neden geri verilmesi anlattığımız bir dosya ile 2019 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ziyaret edip vekillerimize bu dosyayı teslim etmiştik. Konu ile ilgili bir meclis ziyaretimiz daha oldu. Vekillerimiz Harşit isminin geri verilmesinin emsal teşkil edeceğini söylediler. Eğer Harşit ismi emsal teşkil edecekse Çanakkale ile Gaziantep ile ya da 15 temmuzda Kahraman Kazan ismi nasıl verilmişse Harşit ismi de bu şekilde geri verilebilir. Başka fikirlerle başka düşüncelerle emsal teşkil etmesi mümkün değildir.” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL