GiresunHaber Güncel Siyaset

CHP’DE GİRESUNLULARA KARŞI DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK?

CHP’DE GİRESUNLULARA KARŞI DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK?

31 Mart 2024 yerel seçimleri yaklaşırken partiler belediye başkanı adaylarını yavaş yavaş açıklamaya başladı.

CHP İstanbul’da şu ana kadar 14 ilçenin Belediye Başkan Adaylarını açıkladı.

Sancaktepe: Alper Yeğin

Başakşehir: Mesut Öksüz

Eyüpsultan: Mithat Bülent Özmen

Bayrampaşa: Hasan Mutlu

Çatalca: Erhan Güzel

Beyoğlu: İnan Güney

Silivri: Bora Balcıoğlu

Gaziosmanpaşa: Hakan Bahçetepe

Güngören: Temel Akkoç

Şile: Özgür Kabadayı

Tuzla: Eren Ali Bingöl

Açıklanan ilçelerin birçoğunda Giresun nüfusu ilk üç sırada yer almasına karşın herhangi bir Giresunlu aday gösterilmemesi sivil toplum kuruluşlarında tepkilere neden oldu.

Tüik verilerine göre 15.400.900 olan İstanbul nüfusunun 11.350.000 seçmeni bulunuyor. İstanbulda Sivas, Kastamonu, Ordu’nun ardından 4. nüfusa sahip olan Giresun’un İstanbul’da yaklaşık 400 bine yakın seçmeni bulunuyor.  İstanbul nüfusunun %3,2 si ve İstanbul seçmeninin %3,5 ini Giresunlular oluşturuyor.

giresuntv.com.tr olarak İstanbul’da görüştüğümüz birçok Giresun sivil toplum kuruluşu temsilcisi İstanbul seçmeninin %3,5 ini oluşturan Giresunluların 2019 yerel seçimlerinde CHP tarafından görmezden gelindiği, açıklanan 14 ilçede Giresunlu belediye başkanı adaylarının olmamasının geriye kalan ilçelerde de olmayacağı anlamına geldiğini, CHP’de siyaset yapan birçok yetkin Giresunlu aday olmasına karşın hiçbirinin aday gösterilmeyeceği fikrinin hakim olduğu sonucu ortaya çıktı. Sivil toplum kuruluşu temsilcileri Giresunluları yok sayanları biz de yok sayacağız ifadesinde bulundu.

14 Mayıs 2023’te yapılan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili genel seçimlerinde Beykoz ziyareti sırasında genel yayın yönetmenimiz A. Öner Meral’in CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel’e “Emine Gülizar Emecan İstanbul’da tüm sivil toplum kuruluşlarımızın sevdiği ve değer verdiği bir isimken neden yeniden milletvekili adayı gösterilmedi. İstanbul seçmeninin %3,5 ini oluşturan Giresunlu seçmenleri temsil edecek neden bir Giresunlu aday yok.” sorusuna “Burada bilinci bir hata yok atlanmıştır, en kısa sürede bu durum giderilecektir.” ifadesi üzerine yerel seçimlerde şu ana kadar açıklanan 14 başkan adayı içinde Giresun nüfusunun yoğun olarak yaşadığı ilçelerde dahi Giresunlu adayın olmaması da CHP’nin İstanbul’da yine Giresunluları görmemezlikten geleceği anlamına mı geliyor?

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL