Dünya Güncel

GİRESUN MÜFTÜLÜĞÜ 42. VE 47. ALAY ŞEHİTLERİNİN KEMİKLERİNİ MI SIZLATMAK İSTİYOR?

GİRESUN MÜFTÜLÜĞÜ 42. VE 47. ALAY ŞEHİTLERİNİN KEMİKLERİNİ MI SIZLATMAK İSTİYOR?

Giresun Valiliği İl Müftülüğü Kurtuluş Savaşı’nda Yarbay Hüseyin Avni Alparslan ve Topal Osman Ağa tarafından kurulan ve neredeyse tamamı şehit olan 42. ve 47. Gönüllü Alayı şehitlerinin kemiklerini sızlatacak bir organizasyona imza atıyor.

Müftülük bu yıl 15 Ekim 2022 Cumartesi günü düzenleyeceği 227 Hafız İcazet Merasimi’ne Ayasofya’nın yeniden ibadete açılması için düzenlenen törende isim vermeden Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret eden Mustafa Demirkan’ı davet ettiğini sosyal medya adreslerinden ve Giresun’a astığı bilboardlardan duyurdu.

Demirkan 29 Mayıs 2022 günü Ayasofya’da düzenlenen törende hiçbir resmi görevi olmamasına karşın vaaz vermiş, tüm devlet yöneticilerinin önünde Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e yönelik, “Bu ve bu gibi mabedlerin mabed olarak kalması için inşa edilmiştir. Öyle bir zaman geldi ki bir asır gibi bir zaman içinde ezan ve namaz yasaklandı ve müze haline çevrildi. Bunlardan daha zalim ve kafir kim olabilir? Yarabbi bir daha bu zihniyetin bu milletin başına gelmesini mukadder buyurma Allah’ım” diyerek hakaret etmiş ve tepki toplamış, hakkında birçok suç duyurusu yapılmasına karşı herhangi bir ceza almamıştı.

Giresun uşaklarının muhafızlığını yaptığı vatanın kurtarıcısı Atatürk’e hakaret eden Demirkan’ın devletin resmi bir kuruluşu tarafından Giresun’a davet edilmesi yerel basın ve sosyal medyada tepki çekmeye devam ediyor. Konuyla ilgili ilk tepki İyi Parti İlk Başkanı Abdülkadir Eroğlu ve Giresun Tanıtma Derneği Yönetiminden geldi.

Giresunlu Tarihçi Yazar Ayhan Yüksel konuyla ilgili, “Son dönem ‘seccade milliyetçileri’ Giresunlular Osman Ağa’yı özde değil sözde seviyorlar. Bunda Türkistan Horasanı’ndan gelip Giresun’u yurt tutan an-asl ETRÂK taifesinin ÇEPNİ boyu mensuplarının sorumsuzluğu vardır. İstanbul’daki Giresun Dernekleri meclis üyeleri ile resim çektirmeyi marifet sayıyorlar. Bildiğim iki dernek bu zincire halka değil: Tirebolu Kültür ve Yardımlaşma Derneği ile Maltepe Giresunlular Derneği. Giresunluların tepki vereceğinden ümidin yok…” açıklamasında bulundu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL